امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مهاجرت پرندگان؛ سفري براي بقا

mohajerat
ديرينه شناسي مهاجرت
مهاجرت در پرندگان از همه جانوران ديگر تكامل يافته‌تر است به‌طوري كه بعضي از دانشمندان جانورشناسي از پرندگان به عنوان موجودات سيار نام مي‌برند. بدون شك مساله مهاجرت پرندگان به زمان‌هاي ثبت نشده در تاريخ مثلا به دوره پليستوسن ( اولين دوره از دوران چهارم زمين شناسي) بر مي‌گردد. ايرانيان قديم‌ ماه‌هاي سال را براساس مهاجرت پرندگان نام گذاري كرده و پس از حركت پرندگان تقويم‌ها را تنظيم مي‌نمودند. در كتاب‌هاي هومر نيز در چند قسمت به مهاجرت پرندگان اشاره شده است. قديمي‌ترين يادداشت‌هاي مربوط به مهاجرت پرندگان در كتاب عهد عتيق از مباحث كتاب اگزودوس و نيز در كتاب ارقام ، ثبت شده كه در اين كتاب‌ها برحركت پرندگاني مانند قوش  و درنا اشاره شده است. با پيشرفت زمان، قدرت تفكر انسان بالا رفت و به تدريج رشته‌هاي مختلف علوم از خرافات تفكيك شدند. ولي تا پيش از آن تئوري‌هاي زيادي درباره مهاجرت پرندگان با مضامين برگرفته از خرافات بيان مي‌شد.از جمله توري‌ مسافرت به ماه كه يك نظريه موهوم است كه از انگلستان برخاسته و آغاز پيدايش اين تئوري غلط، به سال 1753 ميلادي باز مي‌گردد. طرفداران اين تئوري عقيده دارند كه پرندگان در فصل و موقع معين به ماه مسافرت مي‌كنند و بعدها چنان بر اين عقيده پايدار شدند كه مدت مسافرت را به طور دقيق 60 روز تعيين و اعلام نموده و معتقد بودند كه به علت كم شدن فشار هوا در مسير مسافرت به طور دائم بر حركت پرندگان در حال حركت به سوي ماه افزوده مي‌گردد.
اگر مهاجرت را يكي از عادات و رفتار غريزي جانوران براي بقاي نسل در نظر بگيريم، اين پديده نيز همانند روند تكاملي جانوران در طول ساليان متمادي تكامل يافته و اشكال گوناگوني به خود گرفته است. امروزه پديده مهاجرت را در اكثر موجودات از بي مهرگان تا انسان به شكل‌هاي مختلف مشاهده مي‌كنيم، اگر چه درك علمي انسان از پديده مهاجرت بيش از چنددهه نيست ولي در همين مدت كوتاه دانشمندان موفق به كشف تازه‌هاي بسياري در اين باره شده‌اند.
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت 1394 شماره 138 (لينك دانلود مجله شماره 138)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.