امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عكاسي از پرندگان شكاري

aks parande shekari
عكاسي از پرندگان يكي از جذاب‌ترين فعاليت‌هاي پرنده نگريست كه هنر را با اين فعاليت مفرح تركيب مي‌نمايد. اكثر افرادي كه علاقمند ديدن پرندگان هستند معمولا بعد از مدتي دقت در رفتار و زندگي آن‌ها به فكر ثبت ديده‌هايشان مي‌افتند و اين جداي از تجديد خاطرات، به دليل به وجودآمدن نيازي فراتر از يادداشت برداريست كه تنها با تصويربرداري امكان‌پذير است.
براي چنين كاري دوربين عكاسي بهترين گزينه مي‌باشد.
از جمله دلايلي كه نياز به عكاسي از پرندگان را لازم و ضروري مي‌كند مي‌توان به اين نكته اشاره كرد كه تصور كنيد براي مشاهده‌ي پرندگان به منطقه‌ي خاصي سفر كرده‌ايد و در اين سفر انواع گوناگوني از آنها را ديده‌ايد و يا حتي يكي از پرندگان كمياب در فاصله‌ي نزديكي از شما و بدون توجه به حضورتان مشغول رفتارهاي طبيعي خود مي‌باشد. آيا هيچ وسيله‌اي به جز دوربين عكاسي توان ثبت و انتقال چنين حس و حالي را سراغ داريد كه هميشه به سهولت در هر شرايطي قابل دسترس و قابل استناد باشد؟ واقعا لذتي كه در گرفتن چنين تصاويري و بعد هم ديدن دوباره‌ي آن‌ها وجود دارد وصف نشدني است. در بين پرندگان خانواده ي وسيع و بزرگي وجود كه به خاطر نوع تغذيه‌ و تهيه‌غذا، شكل و آناتومي‌شان در يك خانواده‌ي كلي به نام پرندگان شكاري يا پرندگان گوشت‌خوار شناخته شده و به همين علت از محبوبيت و توجه خاصي در بين عوام و خصوصا در بين پرنده شناسان برخوردارند. عموم علاقمندان و خصوصا عكاسان از پرندگان هم توجه خاصي به تك تك اعضاي اين خانواده دارند و با وسواس و عنايت بيشتري نسبت به ساير پرندگان به آن‌ها توجه نشان مي‌دهند كه مي‌توان يكي از علت‌هاي اين توجهات را كمياب‌تر بودن و همين‌طور حساس‌تر بودن اين نوع از پرندگان نام برد. اصولا براي عكاسي از اين گونه پرندگان جداي از شناخت آناتومي و صورت ظاهري‌شان دقت در رفتار‌شناسي آن‌ها شديدا مورد نياز بوده و عكاسي كه علاقمند گرفتن عكس‌هاي با كيفيت، زيبا و بدون نقص از آنهاست بايد در درجه اول يكايك اعضاي اين خانواده بزرگ را از لحاظ ظاهري، آناتومي و فرميك شناخته و نسبت به علم رفتارشناسي‌شان اطلاعات كافي داشته باشد.
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 138 ( لينك دانلود مجله شماره 138)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.