امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

قوچ اوريال

Urial orig
در كشور عزيز ما ايران، با آب و هوايي متنوع، زيستگاه‌هايي بديع براي زندگي حيات وحش، زيبا و مالامال از مناظر خيره‌كننده، از جنگل‌هاي سبز كه اكثر اوقات سال درون مه واقع شده‌اند، تالاب‌ها، ماهورها،چشمه‌هاي پرخروش و روان، رودخانه‌ها، و آبشارها، و كوير كه به نظر معجزه‌اي خاموش مي‌نمايد كه خود كتابي است ناخوانده.
در اين نواحي با شرايط آب وهوايي متفاوت جانداراني زيست مي‌كنند كه در نوع خود بي‌نظيرند. و مي‌توان گفت حيوانات شكاري آن در ميان متخصصان و شكارچياني كه دستي در امور فرهنگي دارند از ارزش‌ زيادي برخوردار هستند.بنابراين قصد داريم اين شماره را به يكي از بي‌نظيرترين آن‌ها قوچ اوريال اختصاص دهيم. قوچ‌هاي ايران از نظر شكل و تركيب شاخ تاحدي رنگ و اندازه جثه وحتي تعداد كروموزوم به قدري گوناگوند كه توضيح صحيح مربوط به آن‌ها و حتي رده‌بندشان كار آساني نيست وحتي بعد از گذشت سال‌ها هنوز هم بين محققان اين علم اتفاق نظر وجود ندارد.
برخي محققان قوچ‌هايي را كه 58 كروموزوم دارند اوريال (Ovis orientallis) و قوچ‌هايي همانند ارمني را كه 54 كروموزوم دارند موفلن (Ovis gmelini) و برخي ديگر نيز قوچ و ميش‌هاي ايران را به يك گونه به نام Ovis ammon مي‌شناسند. لازم به ذكر است اوريال خالص فقط در شمال خراسان و قوچ ارمني اصيل فقط در غرب كشور يافت مي‌شود و تنوع در ميان قوچ‌ها طوري است كه در بعضي مناطق حتي در بين حيوانات يك گله ممكن است دونوع قوچ به چشم بخورد.

ادامه مطلب در دوماهنامه شكار وطبيعت سال 1394 شماره 138 (لينك دانلود مجله شماره 138)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.