امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معرفي مجدد و احيای زيستگاه آهو و گورخر در منطقه چاه نيمه زابل

goor
در حين كاوش‌هاي باستان شناسي در شهر سوخته سيستان در كنار انبوه بقاياي برجاي مانده از پرندگان مهاجر و ماهيان به عنوان يكي از منابع غذايي مهم، وجود استخوان‌هاي آهو و گورخر حاكي از وجود اين دو جانور از دوران كهن در دشت سيستان است. تا اوايل دهه 1370 هنوز در شمال غربي تا غرب زيست بوم آبي هامون تعدادي معدودآهو و گورخر وجود داشته كه به دليل فشار شكار غير مجاز نابود شده‌اند. ليدكر (Lydekker) جانور شناس بريتانيايي، آهوي سيستان و قائن را به عنوان زيرگونه در 1910 معرفي نموده و اختلاف آن را با نژاد اصلي آهوي ايراني در شاخ بزرگ‌تر با حلقه‌هاي بيشتر در حدود 16 و كمتر بودن خميدگي مانند، از پهلو و وجود علامت‌هاي صورت و گوش بزرگ و اندازه بزرگ‌تر بدن مي‌داند. دكتر اسماعيل اعتماد از پايه گذاران دانش جانورشناسي در طي سفر علمي به سيستان و بلوچستان نيز به وجود اين زير گونه آهو اشاره مي‌نمايد. به احتمال بسيار زياد پراكنش آهوي سيستاني تا ده‌هاي نه چندان دور به جنوب بلوچستان نيز مي‌رسيد ولي به احتمال بسيار زياد اكنون تنها جبير در بلوچستان برجاي مانده است.
در بلوچستان پاكستان هم نسل آهو در نواحي جنوبي و هم مرز با ايران نابود شده و تنها يك جمعيت 50 سري در شمال بلوچستان پاكستان در نزديكي بيابان ريگستان افغانستان بر جاي مانده است.
سرگرد كنيون بريتانيايي كه در سال 1905 به شرق ايران آمده بود موفق به شكار و تصويربرداري از آهوي سيستان گرديد كه نگاره‌هاي آن به پيوست اين نوشتار موجود مي‌باشد.
از دوران پهلوانان عهد اشكاني چون رستم دستان، گور يكي از مهم‌ترين گونه‌هاي حيات وحش دشت سيستان به حساب مي‌آمده است. پژوهشگران به وجود گورخر هندي خر (Eqees hemionus khur) در جنوب بلوچستان و در ارتباط با جمعيت‌هاي پاكستان اشاره نموده‌اند ولي به احتمال بسيار زياد جمعيت گورخراني كه تا اوايل دهه 1370 در دشت‌هاي سيستان وجود داشتند مربوط به گورخر ايراني (Equus hemionus Onager) مي‌بودند.
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت 1394 شماره 138 ( لينك دانلود مجله شماره 138)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.