امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ابزار عكاسي حیات وحش

akasii hayate vahsh
در عكاسي از حيات وحش، از لنزهاي تله ضرورتي ناگريز است و يكي از خصوصيات لنزهاي تله، وزن سنگيني و اندازه بزرگ آن‌هاست كه طبيعتا هنگام استفاده از آن‌ها بدون تكيه‌گاه، احتمال تارشدن عكس به علت لرزش دوربين زياد است و هرچه اندازه لنز بزرگ‌تر باشد اين احتمال بيشتر خواهد بود.
براي جلوگيري از لرزش دوربين بهترين راه، استفاده از سه پايه مي‌باشد كه با ثابت نگهداشتن دوربين اين مشكل حل مي‌شود.
اما سه پايه لزوما در همه موارد كارآمد نيست، گرچه براي عكاسي در حاشيه درياچه‌ها و تالاب‌ها يا فضاهاي باز و مسطح سه پايه بهترين انتخاب است اما هنگام عكاسي در كومه‌هاي كوچك و يا هنگامي كه در جاهاي ناهموار مثل صخره و كوهستان عكاسي مي‌كنيد ممكن است استفاده از سه پايه آسان نباشد، در اين موارد مي‌توان از تك پايه استفاده كرد كه همانند سه پايه از حركات و لرزش دوربين جلوگيري مي‌كند با اين تفاوت كه نمي‌توان آن را رها كرد و بايد دوربين را مانند حالت عكاسي بدون پايه با دست كنترل كرد و تك پايه درحقيقت به عنوان تكيه گاه عمل مي‌كند. انتخاب سه پايه و تك پايه براي عكاسي به شرايط و موقعيت عكاسي بر مي‌گردد. البته اگر در شرايطي مجبور شديد كه بدون سه پايه يا تك پايه عكاسي كنيد بهتر است كه با استفاده از تكيه‌گاهي دوربين را در لحظه عكاسي بي حركت نگه داريد. براي خريد سه پايه هم بايد توجه داشته باشيد كه تنوع آن در بازار زياد است كه بايد با توجه به وزن دوربين و لنز مربوطه و همچنين موارد استفاده از آن و همچنين هزينه اي كه حاضريد براي آن پرداخت بايد نسبت به انتخاب آن اقدام نمائيد.

ادامه مطلب در دوماهنامه شکار و طبیعت سال 1394 شماره 138 (لینک دانلود مجله شماره 138)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.