امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اهمیت وزن تفنگ در شکار و تیراندازی

1796864 488

تيراندازي با تفنگ گلوله‌زني يك از بهترين رشته‌هاي تيراندازي است و علاقمندان زيادي دارد، علي الخصوص در ميان شكارچياني كه به شكار بزرگ مي‌پردازند. بنابراين براي يك شكارچي انتخاب تفنگ مناسب براي موفقيت در شكار بسيار حائز اهميت است. موفقيت در شكار در گرو يك تيراندازي دقيق است كه گاهي در فواصل بسيار دور صورت ميگيرد. غير از مهمات با كيفيت خوب و دقيق از مواردي كه بسيار در جا به جايي گلوله و همين طور در حمل ونقل آن تاثير تعيين كننده دارد قنداق تفنگ گلوله‌زني است. وزن تفنگ شكاري بايد به اندازه مشخصي باشد. كه حمل كردن سلاح براي شكارچي در شرايط سخت كوهستان راحت باشد. تفنگي كه خيلي سنگين است براي شكارچي بار زيادي در طبيهت خواهد بود و طبعا نگه‌داشتن و كاركردن با آن به كندي صورت مي‌گيرد. با وزن مناسب تفنگ، تيرانداز مي‌تواند تفنگش را به سمت هدف راحت‌تر نشانه بگيرد و موقع تيراندازي لگد كمتري را متحمل شود.
چنانچه از آشنايان شنيده‌ام و همين‌طور از عده اي از شكارچيان كه با مجله تماس گرفته و صحبت مي‌كردند. در شكاري كردن شكل تفنگ‌هاي گلوله‌زني جنگي يعني همان‌برنو يا ماوزر 98 (M,98) لوله تفنگ‌هايي كه پله داشتند توسط تراشكاران متبحر به لوله صاف تراشيده و تبديل مي‌شدند. در بررسي كه صورت گرفت بايد تراشكار، خيلي متبحر باشد چون با تراش لوله، لوله دچار تشتت و تنش مي‌شود. تمام لوله‌ها بعد از ساخت و خان كشي، تنش‌زدايي مي‌شوند و در صورت تراش دوباره دچار تنش مي‌گردند و دقت خود را از دست مي‌دهند. قنداق نيز در تبديل از جنگي به شكاري بعضا دچار عدم دقت مي‌شود پس قنداق هم بايد به دست يك متخصص ساخته شود. ناگفته نماند جاسازي لوله در داخل قنداق اهميت زيادي دارد و بايد از دقت بسيار زيادي برخوردار شود. زيرا اگر به يك نقطه بيش از جاهي ديگر لوله فشار وارد نمايد حركات لوله به هم مي‌ريزد و دقت تير كاملا از بين مي‌رود. بنابراين لوله درون قنداق بايد به دقت و يكسان جاگير شود. در سال‌هاي اخير قنداق‌هايي شاخته شده‌اند كه جاي لوله كاملا با لوله فاصله دارد و لوله در هيچ جاي آن درگير نيست بعد هم زواياي خم قنداق بسيار اهميت دارد چون وقتي قنداق تعويض مي‌شود بايد محاسبه جديدي براي زواياي قنداق به خاطر گذاشتن دوربين محاسبه شود و مهم‌تر از همه موارد ياد شده چون من از نوشتن اين مقاله قصدم بيشتر نوشتن مقاله‌اي درباره وزن تفنگ و بررسي آن مي‌باشد. ديده شده است كه كسي براي رفتن كوه و حمل سلاحش آن را سبك كرده است اما آيا اين عمل يعني سبك كردن تفنگ درست است؟
شنيده شده گاهي تفنگي را كه كم وزن كرده‌اند دقت آن ازبين رفته است. در ساخت تفنگ تمام موارد بايد رعايت شود تا تفنگي با دقت تير درست به وجود آيد بنابراين بي محابا نمي‌توان آن‌ها را سبك كرد. درباره تفنگ‌هاي گلوله‌زني آنچه مسلم اين است كه هرچه كاليبر بزرگ‌تر شود عكس‌العمل شليك بر روي قنداق ايجاب مي‌كند كه قنداق از وزن بيشتري برخوردار باشد.
حال اين سئوال پيش مي‌آيد كه وزن مناسب براي يك تفنگ شكاري چه اندازه است؟
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 138 (لينك دانلود مجله شماره 138)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.