امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تاريخچه تفنگ بادي در ورزش تیراندازی

tofang badi

تيراندازي با تفنگ‌هاي بادي يكي از جديدترين رشته‌‌هايي است كه در برنامه‌ فدراسيون جهاني گنجانده شده است.
در اوايل قرن بيستم ميلادي تيراندازي با تفنگ‌هاي بادي در بسياري از كشورها رواج يافت اما نه به عنوان يك رشته رقابتي در سطح بين‌المللي تا اينكه در 1958 ميلادي  كارل آگوست لارسن ( دبير كل فدراسيون جهاني تيراندازي در سال‌هاي ( 1947- 1960) رشته تفنگ‌ بادي را به عنوان رشته‌اي كه مي‌توانست جايگزين مناسبي براي رشته هاي خفيف باشد معرفي كرد. تا آن زمان مسابقات تيراندازي در اين رشته در برخي از كشورها انجام مي‌گرفت اما تحقق خواسته او تا 1970 ميلادي كه مسابقات قهرماني جهان در اين رشته برگزار شد، به طول انجاميد. لارسن كه در 1971 ميلادي دار فاني را وداع گفت، سرانجام شاهد برگزاري اين رشته ورزشي در برنامه‌ رقابت‌هاي بين‌المللي بود.
در سومين دوره بازي‌هاي آسيايي 1958 ميلادي اين رشته براي اولين بار به صورت سه وضعيت برگزار شد. در 1966 ميلادي دوره مسابقات اروپايي اين رشته در شهر ويس‌بادن  آلمان برگزار شد. در اين مسابقات 80 تيرانداز در قالب 18 تيم حضور داشتند. در رده‌بندي تيمي سوئيس با كسب 385 امتياز عنوان نخست اين مسابقات را به خود اختصاص داد. فدراسيون تيراندازي آلمان در 1966 ميلادي كارت هدف جديدي را براي اين رشته طراحي و پيشنهاد كرد.
در 1970 ميلادي با معرفي با معرفي اين كارت‌ ركوردهاي اين رشته دستخوش تحول تازه‌اي شد. از كارت هدف جديد در اولين دوره مسابقات قهرماني جهان در فونكس آريزونا استفاده شد. در اين مسابقات 93 تيرانداز در قالب 20 تيم حضور داشتند. كشور آلمان با كسب 1512 امتياز مقام اول تيمي را به خود اختصاص داد و در رده‌بندي انفرادي گ. كاسترمان از آلمان با كسب 387 امتياز نفر اول شد.
در سال‌هاي نخست تعداد 40 تير در اين رشته شليك مي‌شد اما از 1981 ميلادي به بعد در رقابت مردان اين تعداد به 60 تير افزايش يافت و هم رديف با رشته‌هاي ديگر ( از نظر تعداد تير) قرار گرفت. رشته تفنگ بادي نيز در 1984 ميلادي به برنامه رقابت‌هاي المپيك افزوده شد. تيم ملي مردان كشورمان براي اولين بار پس از انقلاب شكوهمند اسلامي ايران در 1366 شمسي (1987 ميلادي) در مسابقات تيراندازي قهرماني آسيا شركت كرد. تيم ملي بانوان كشورمان نيز در 1369 شمسي ( 1990 ميلادي) در بازي‌هاي آسيايي پكن حضور يافت. در حال حاضر ركورد برون مرزي مردان كشورمان در اين رشته 587 امتياز و ركورد بانوان 394 امتياز است.
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 139 ( لينك دانلود مجله شماره 139)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.