امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چگونه بهتر تیراندازی کنیم؟

shooting sport
چشم تنها هنگامی می تواند بیننده و دریافت کننده خوبی باشد که در وضعیت ثابت قرار بگیرد. بنابراین، گونه باید به راحتی روی قنداق سلاح قرار بگیرد. گردن و صورت باید فارغ از هر گونه فشار و کشیدگی باشند و خط دید نیز کاملا در مرکز روزنه دید قرار بگیرد.
منظور از نشانه روی در اینجا بالا آوردن سلاح و قرار دادن آن در امتداد مرکز هدف است. برای این کار تیرانداز از چهار وسیله کمک می گیرد یعنی تیرانداز هنگام نشانه روی ، بایدچشم، روزنه دید، مگسک و خال سیاه را در یک امتداد قرار دهد.
روزنه دید سوراخی است که قطر آن حدود 2/1 میلی متر است. استفاده از روزنه های دید قابل تنظیم می تواند در ایجاد شرایط نوری مناسب هنگام نشانه روی نقش موثری  داشته باشد. هنگامی که نور کم است سوراخ چشمی باید بازتر شود.
قطر روزنه دید می تواند بین 8/0-2 میلیمتر متغیر باشد. قطر روزنه با تغییر فاصله چشم از آن متفاوت به نظر می رسد.
هر قدر روزنه دید از چشم دورتر باشد، قطر سوراخ چشمی کوچک تر و هر قدر روزنه دید به چشم نزدی ک تر باشد قطر آن بزرگ تر دیده می شود.
فاصله چشم تا روزنه دید باید بین 8-5 سانتی متر باشد و در طول تیراندازی نباید تغییر کند. در هیچ شرایطی نباید چشم را آن قدر به روزنه دید نزدیک کرد که عینک یا ابرو با آن تماس داشته باشد.
به دست آوردن فاصله مناسب روزنه دید از چشم و تنظیم قطر ان یکی از مشکل های عمده ای است که تیراندازان با آن روبه رو هستند. پس باید قسمتی از تمرین و آماده سازی مسابقاتی خود را به آن اختصاص دهند.
فاصله پیشنهادی برای روزنه دید
اکثر مقاله های ارائه شده فاصله بین چشم و روزنه دید بین 8-5 سانتی متر اعلام شده است اما چه کسی هنگام تیراندازی می تواند این فاصله را اندازه گیری کند؟
بهترین کار برای تشخیص فاصله چشم تا روزنه دید استفاده از تصویر هدف است.
فصله مناسب برای روزنه دید فاصله  ای است که تصویری مانند آنچه در زیر آمده است به شما ارائه دهد. دراین تصویر استوانه حفاظ مگسک یک سوم از روزنه دید را در بر می گیرد.
اگر چشم به روزنه دید نزدیک تر از حد معمول باشد قرار دادن حفاظ مگسک در مرکز سوراخ روزنه دید بسیار مشکل خواهد بود و نتیجه آن پراکندگی محل اصابت تیرهای شلیک شده روی هدف خواهد بود.
ادامه مطلب در دوماهنامه شکار و طبیعت شماره 140 سال 1394 (لینک دانلود مجله شماره 140)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.