امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چه گلوله ای انتخاب کنیم؟

gole
قسمت دوم
انتخاب گلوله مناسب برای شکار بسیار حائز اهمیت است گلوله ای که شکارچی برای کسب تروفه انتخاب می کند معرف شناخت وی خواهد بود. گلوله ای که شلیک می شود بافت بدن حیوان را تخریب می کند، عملکرد ارگان های حیاتی یا سیستم عصبی آن را مختل کرده، سبب از دست رفتن خون بدن حیوان و در نهایت شوک و مرگ او می شود. فاصله اصابت گلوله، شدت جراحت وارده، و به تبع آن زجر کشیدن یا نکشیدن جانور بستگی به انتخاب گلوله مناسب از طرف شکارچی دارد.
میزان نفوذ گلوله در بدن حیوان به سرعت ضربه و نوع ساخت گلوله بستگی دارد. گلوله ای که در خز، پوست، عضله و استخوان نفوذ می کند عملکرد ارگان های حیاتی بدن حیوان را مختل کرده و از شدت جراحت وارده، مرگ ان جانور حتمی است.
وقتی که حیوانی با گلوله ای با سرعت بالا ضربه می خورد شوک حاصله به سرعت او را خواهد کشت. نمونه ان وقتی است که یک گوزن یا آنتی لوپ کوچک با کالیبر 270، گلوله 130 گرینی از بین می رود.
گلوله رها شده از دهانه لوله تفنگ دارای انرژی حرکتی است و تا زمانیکه این انرژی در گلوله موجود است گلوله به حرکت خود ادامه خواهد داد. میزان برد و قدرت نفوذ گلوله به مقدار انرژی آن بستگی دارد ولی باز هم قابل پیش بینی نیست. تصور غالب کسانی که در این زمینه دانش کافی ندارند این است که گلوله پس از تیراندازی به خط مستقیم به حرکت خود در هوا ادامه می دهد مسیر مستقیم گلوله در خارج از لوله اسلحه باید علاوه بر حرکت به جلو، چرخش به دور محور طولی نیز در گلوله ایجاد کند. برای این منظور در داخل لوله اسلحه شیارهای مارپیچی به نام خان ایجاد شده است. پس گلوله در زمان خروج از لوله اسلحه نه تنها به طرف جلو حرکت می کند بلکه به دور محور طولی خود نیز می چرخد.
سرعت گلوله پس از شلیک تحت تأثیر جاذبه زمین اصطکاک با هوا رفته رفته کم می شود. همچنین سرعت  گلوله در برخورد با هوا نیز کاهش می یابد. هر چه گلوله سنگین تر باشد سرعت آن نیز بیشتر و مسافتی که طی می کند طولانی تر خواهد بود. البته در این صورتی  است که از تفنگی با وزن سنگین تر و با قدرت بیشتر استفاده شود.
انرژی دهانه لوله رابطه مستقیمی با وزن گلوله دارد یعنی انرژی دهانه لوله گلوله 100 گرینی دو برابر انرژی دهانه لوله گلوله 50 گرینی است به شرط اینکه هر دو گلوله را با شتاب اولیه مساوی پرتاب کرده باشیم.
ادامه مطلب دردوماهنامه شکار و طبیعت 1394 شماره 140

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.