امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معرفی منطقه‌ي حفاظت شده سربيشه و درميان خراسان جنوبی

dormiyan
منطقه حفاظت شده سربيشه ( سربيشه در مركز شهرستان سربيشه واقع در استان خراسان جنوبي است) و در ميان در شمال و شمال شرقي شهر سربيشه  و در فاصله 500 متري از اين شهر در استان خراسان جنوبي واقع گرديده است كه امروزه به علت وجود گونه‌هاي شاخص جانوري و گياهي و شرايط خاص اكولوژيكي و بيولوژيكي داراي شهرت ملي و بين‌المللي مي‌باشد. مساحت منطقه 000/80 هكتار بوده و حدود 60 درصد آن در شهرستان سربيشه و الباقي در شهرستان درميان واقع گرديده است. اين منطقه طيمصوبه به شماره 284 شورايعالي محيط زيست ( كميسيون زيربنايي دولت) مورخ 12/11/86 به عنوان يكي از مناطق حفاظت شده تحت مديريت حفاظت محيط زيست معرفي گرديد. اين منطقه از گذشته‌هاي دور به دليل دارا بودن قابليت‌هاي فراوان بويژه وجود گله‌هاي قوچ و ميش مطرح بوده است. و همچنين به علت داشتن مراتع زيبا و تپه‌ماهورهاي متعدد مي‌تواند مامن مناسبي براي پرورش قوچ و ميش وحشي در استان خراسان جنوبي باشد. توپوگرافي منطقه عمدتا كوهستاني و صخره‌اي ودر بعضي نقاط تپه ماهوري است. ارتفاعات جوزان، كوه كنده‌اي، اره كوه، قلعه حسن صباح، تيغ ساه، خليل آباد، نصرآباد است.
« منطقه حفظت  شده در ميان در ناحيه خشك و نيمه قرار دارد و تقريبا تمامي پديده‌هاي طبيعي مثل كوه، تپه، چشمه، رودخانه و قنات‌هاي مختلف در آن به چشم مي‌خورد و منطقه داراي آب وهواي گرم و خشك بوده و در نواحي كوهستان به علت ريزش باران و برف از آب و هواي معتدل‌تري برخوردار است». آب و هواي منطقه، سرد و خشك بوده و پاسگاه محيط باني گدار سربيشه و عليان نيز با 8 مامور اجرايي در منطقه فعال مي‌باشد و به صورت شبانه‌روزي و مستمر مشغول انجام وظايف مقدس سازماني و حفاظت از عرصه محيط زيست ميهن عزيزمان ايران اسلامي هستند. اهالي بومي همكاري بسيار بالايي و فعالي با اداره حفاظت محيط زيست شهرستان سربيشه دارند و آن‌ها نيز در جهت محافظت از گونه‌هاي جانوري منطقه بسيار فعال هستند.
گونه‌هاي جانوري منحصر به فرد و با شهرت جهاني منطقه حفاظت شده سربيشه و درميان داراي تنوع زيستي بسيار بالايي بوده از جمله:
قوچ و ميش اوريال سربيشه و درميان كه تعدادشان به حدود 1500 راس در منطقه مذكور مي‌رسد و در گله‌هاي زيادي به طور چشمگيري مشاهده مي‌شوند.
انواع پستانداران از قبيل گرگ، شغال، روباه، خرگوش، پايكا، پامسواكي، خارپشت، خفاش، گربه پالاس كفتار نيز در منطقه به تعداد قابل ملاحظه‌اي يافت مي‌شوند.
در اين منطقه آهو نيز وجود دارد ولي با جمعيت پراكنده، بسيار اندك ودر آستانه انقراض در اين منطقه چشمه‌ها و قنوات فراواني وجود دارد. البته اداره حفاظت محيط زيست نيز به علت وجود خشكسالي‌هاي چندين ساله اخير 60 باب آب انبار را نيز كه مستمر و منظم لايروبي مي‌شوند و قطارت آب شبانه‌روزي برآن‌ها حاكم است جهت آبرساني بهتر به وحوش منطقه احداث گرديده است. از پرندگان حائز اهميت منطقه نيز مي‌توان به هما، هديه، عقاب طلايي، عقاب دشتي، دليجه، شاهين، بحري، سارگپه، بالابان، كبك، تيهو، قمري، سيم سينه، كبوتر چاهي، سبز قبا و..... اشاره نمود.

معرفي گونه‌هاي گياهي منطقه:
جاذبه‌هاي گردشگري:
تعارضات و تهديدهاي منطقه:
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 138 ( لينك دانلود مجله شماره 138)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.