امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گوشه‌اي از زيبايي‌هاي كوه

mountain 04
كوه‌ها، محل رويش گونه‌هاي مختلف گياهان، به ويژه گياهان دارويي است. گل ها و گياهان، از قبيل بوته‌زارها، سبزه‌ها، گل‌هاي وحشي، رياحين خوشبو و غيره، هرچه سبزتر شده، زيبايي‌ و گيرايي فضاي كوه بيشتر مي‌گردد. گل‌ها و علف‌هاي خوش بو، با حركت آرام نمايان مي‌شوند و با رنگها و زيبايي‌هاي شادي بخش و افشاندن بوهاي خوش و دلاويز، محيط كوهستان را عطرافشان و از طرف ديدني مي‌نمايند. همچنين وجود سنگ‌هاي زيبا، پرندگان خوش آواز و چشمه‌هاي آب و پاكيزه و گوارا، محيط كوه را زيبا و ديدني تر مي‌نمايند. با تحرك بخشيدن به حسم، مي‌توان تندرستي خويش را تضمين كرد، و دوران باقيمانده عمر را با خوشي و نشاط و تندرستي ادامه داد. ريخت و پاش‌ زباله‌ها، پس مانده‌هاي غذايي، ظروف فلزي ( قوطي‌هاي كنسرو ، تن ماهي) ظروف يكبار مصرف آب معدني  و آب ميوه‌ها در طبيعت،  چشم انداز زشتي ايجاد مي‌كندو موجب آلودگي محيط كوهستان مي‌شود. بعضي از زباله‌ها براي تجزيه شدن زمان بسيار طولاني را نياز دارد. شيشه‌ها، ظروف پلاستيكي، ظروف حلبي ماند ظروف تن ماهي و ظروف كنسرو مواد سمي و شيميايي، براي طبيعت كوهستان، زيان آور بوده و هرگز نبايد در مناطق كوهستاني رها شوند.
توصيه‌هاي مهم:
*چنانچه ورزش كوهنوردي با برنامه و هدف صحيح اجرا گردد. مي‌تواند براي براي انسان بسيار آموزنده باشد، زيرا بيشتر زيارتگاه‌ها، غارها، قلعه‌هاو آثار باستاني كشورها، در دل كوه‌ها قرار دارند.
* طبيعت را بايد پاكيزه، آرام و با عظمت نگه داريم، به ياد داشته باشيم كوهستان ملك خصوصص انسان‌ها نيست و در واقع متعلق به جانداري است كه در ان زندگي مي‌كنند. با سر و صدا و شلوغي بي مورد آرامش جانوران كوهستان را برهم نزنيم و ميهماني ، قدرنشناس درمنزلگاه طبيعت نباشيم.
*كوهستان متعلق به همه‌ي ماست و توجه به اين مهم نمايانگر رشد و تكوين روح و منش اصيل كوهنوردي همه ما مي‌گردد.
از نوشتن هرگونه يادگاري، علامت گذاري غير فني به هر شكل و اندازه در كوه خودداري كنيد تا زيبايي‌هاي طبيعي كوهستان حفظ شود.
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 138 ( لينك دانلود مجله شماره 138)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.