امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آبشار شيخ عليخان


استان چهار محال و بختياري كه در بخش مركزي كوه‌هاي زاگرس واقع است، از شمال و شرق به استان اصفهان، از غرب به استان خوزستان، از جنوب به كهكيلويه و بويراحمد و از شمال غرب به استان لرستان محدود است و به علت ماهيت كوهستاني مرتفع و قرار داشتن در مسير بادهاي مديترانه‌اي، داراي بارش‌هاي نسبتا زيادي است كه ريزش‌هاي جوي و برف باران، منشا سرشاخه‌هاي رودخانه‌هاي كارون و زاينده‌رود هستند.
منطقه چهارمحال بختياري با اقليم متنوع، داراي جاذبه‌هاي گردشگري است و شهرستان كوهرنگ از جمله شهرستان‌هاي اين استان است كه به دليل داشتن چشمه سارهاي متعدد چون چشمه ديمه، چشمه سرداب، چمه مرواريد، چشمه‌ي آب معدني كوهرنگ و ديدني‌هاي طبيعي همچون تونل كوهرنگ، آبشار شيخ علي خان، دشت لاله واژگون، پيست اسكي و.... شهرت بسيار دارد.
آبشار شيخ عليخان
در پنج كيلومتري شهر چلگرد ( شهر چلگرد در دامنه‌ي زرد كوه و در غرب استان چهار محال بختياري، قرار دارد اين شهر كوچك با مردماني مهربان و با صفا در ميان لطف و بي دريغ طبيعت محصور شده است). آبشار زيباي شيخ عليخان يكي از زيباترين جاذبه‌هاي طبيعي است ( آبشار شيخ عليخان در فصل بهار تابستان زيبايي خاص خود را دارد.)
در ورودي روستاي شيخ عليخان، آب اين آبشار از ميان يك تنگه‌ي پرشيب جاري شده و با خودنسيم سردي را در ورودي  پيش روي رهگذران و گردشگران قرار داده و با زبان‌ بي‌زباني   از هر تازه ‌واردي ميهمان‌نوازي مي‌كند و تن رنجور از خستگي راه را رمق و تازه مي‌بخشد.
لطافت و شادابي وصف ناپذير هوا گوشه اي از زيبايي و قدرت لايزال خداوند را به بندگان نشان مي‌دهد و قدم زدن در اين هواي پاك، روح و جان آدمي را جلا مي‌دهدو اگرچه طبيعت سحرآميز جهارو محال بختياري داراي جاذبه‌هاي گردشگري زيادي است اما در اين ميان، آبشار شيخ عليخان از بديع‌ترين مناظر دل انگيز اين استان محسوب مي‌شود؛ سينه‌كش دره‌اي كه آب سفيدرنگ آبشار جاري است، پيچش گل‌هاي رنگارنگ و بوي برخي گياهان دارويي و خوراكي، جلوه‌اي ازطبيعت افسونگر بام ايران را در قدم گردشگران ارزاني داشته است.
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 138 ( لينك دانلود مجله شماره 138)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.