امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جن و پري در زنجان!

gen pari
باشنيدن نام جن و پري! به اعماق افسانه‌هاي قديمي مي‌رويم، شايد هم بترسيم. اما جن و پري در زنجان يكي از جاذبه‌هاي زمين شناسي ديدني شهر زنجان به شمار مي‌رود. استان زنجان محل گذر مسافران زيادي است؛ اما كمتر كسي در آن به مدت طولاني توقف مي‌كند و از رد پاي جن و پري در اين استان باخبر است.
شهرستان ماه‌نشان، جايي كه افسانه‌هاي جن و پري بر دل كوه و درياچه نقش بسته‌اند، در 113 كيلومتري شهر زنجان قرار دارد و شايد نامش كمتر به گوش مسافران اين استان خورده باشد. مي‌گويند ماه‌نشان قدمتي چهارهزارساله دارد و دليل اين ادعا، دژي قديمي است كه در پاي «دودكش جن» بناشده است.(«دودكش جن» را در 20 كيلومتري شهرماه نشان 120 كيلومتري زنجان مي‌توان پيداكرد.) «دودكش جن» دقيقا همان جايي است كه ماه‌نشان را شهري افسانه پي مي‌كند و خيلي‌ها با وجود آن كه از زنجان گذر كرده‌اند. ولي تا به حال نه آن را ديده و نه درباره‌اش شنيده‌اند. معلوم هم نيست پايه‌ي نام گذاري آن چيست، شايد به اعتقادات كهن مردم اين خطه برگردد؛ اما در اصل، «دودكش جن» نوعي سنگ قارچي شكل است كه بر اثر فرسايش پديد آمده و به مناره‌اي بلند و تاريك مي‌ماند كه سنگ ديكري  روي آن قرار گرفته است و در اصطلاح زمين شناسي «Hoodoo) ناميده مي‌شود.
ادامه مطلب دوماهنامه شكار و طبيعت 1394 شماره 138 (لينك دانلود مجله شماره 138)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.