امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

صاعقه و راهكارهاي علمي  پيشگيري و درمان

saeghe
به طور معمول حضور در طبيعت و مناطق بكر كوهستاني مي‌تواند بسيار لذت بخش و شيرين باشد. لذتي  كه اگر آن را با حضور دوستان يا خانواده تقسيم كنيم، دوچندان خواهد شد. انرژي و شور و شوقي كه محفل گرم دوستان و خانواده را فرا گرفته، مي‌تواند توجه و حواس عمومي را از تغييرات سريع در محيط پيرامون غاف كند. وسعت و شدت اين غافلگيري ممكن است بسيار دلخراش و هراس انگيز باشد. تغييرات سريع در وضعيت و شرايط جوي يكي از عمده‌ترين خطرات طبيعت محسوب مي‌شود. اين تغييرات گاه بسيار آرام و خزنده و گاه چنان سريع و آني روي مي‌دهند كه فرصت عكس‌العمل مناسب و به موقع را به انسان نخواهد داد و مشاهده آسماني صاف و آفتابي در صبحگاه، هرگز نمي‌تواند تضميني براي پايداري هواو سپري نمودن روزي خوب و خوش در كوهستان محسوب گردد.
حضور در طبيعت و محيط كوهستان:
بنابراين اگر براي حضور در طبيعت و محيط كوهستان به روند سريع تغييرات جوي بي‌توجه يا كم توجه بوده و يا ان را دست كم بگيريم به آساني در دام طبيعت خواهيم افتاد. يكي از اين دام‌ها و خطرات، « آذرخش» و ديگري « تندر» است؛ كه از قضا هر دو بسيار سريع و آني روي مي‌دهند. بهتر است تعريفي ساده از تفاوت ميان آذرخش و تندر داشته باشيم.
تفاوت آذرخش با تندر:
آذرخش (Lightning) : به تخليه الكتريسيته بين ابر و زمين مي‌گويند. از ان تحت عنوان « صاعقه» يا « رعد وبرق‌ « نيز ياد مي‌شود.
تندر (Thunder) : به تخليه الكتريسيته « بين دو ابر» و يا در حالت خاص به تخليه الكتريسيته « درون يك ابر بسيار بزرگ» مي‌گويند.
فاصله ما از آذرخش و تندر:
اگر ما بين ديدن و شنيدن رعد، يك ثانيه فاصله باشد. فاصله آن از شخص در حدود 330 متر است ( سرعت صوت). هر قدر فاصله ميان ما با كانون آذرخش كمتر بوده و جهت حركت ابرهاي خطرناك نيز به سمت ما باشد؛ بايد بدانيم با شرايط دشوارتري مواجه خواهيم بود.
شدت جريان الكتريكي و دماي آذرخش: .....
خطرناك ترين فصل‌ها: ......
آذرخش‌هاي رنگين: .....
نتايج يك تحقيق پيرامون رابطه « جنسيت افراد » با « درصد اصابت آذرخش »: ......
صدمات آذرخش: ......
برق زميني يا « ولتاژ گام»: ......
صدمات ناشي از ولتاژ گام: ......
نتيجه‌گيري: ......
پيشگيري و احتياطات لازم: ......
مكان‌هاي خطرناك : ......
مكان‌هاي نسبتا امن: ......
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 138 ( لينك دانلود مجله شماره 138)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.