امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

غار کتل خور

katale khor
غار کتل خور غاری است. خشکی - آبی که در استان زنجان، شهرستان خدابنده و در 80کیلومتری جنوب قیدار و 173 کیلومتری شمال همدان و410 کیلومتری تهران و 5 کیلومتر شهر گرماب واقع است. و احتمالا وجه تسمیه‌ی این غار نیز همین است که در یکی از این کوه‌ها قرار گرفته است و خورشید از پشت آن طلوع می‌کند و به جای کتل خورشید آن به آن کتل خور می‌گویند. نخستین بار در بهار سال 1331 خورشیدی گروهی از سرشناس‌ترین کوهنوردان ایران از اعضای باشگاه نیرو راستی اقدام به کشف و بازدید غار کتل خور کردند. یکی از اعضای زنجانی گروه نام برده به نام سید اسدالله جمالی اقدام به ثبت رسمی غار کرد. از آن پس غار کتل خور به عنوان پدیده‌ی شگرف طبیعی مورد توجه علاقه‌مندان غارنوردی قرار گرفته است.
حدود 700 متر اولیه‌ی غار قطری حدود 70 سانتی‌متر داشته است به طوری که کوهنوردان اولیه‌ی غار، این مسیر 700متری را سینه‌خیز طی کرده و مسیر خود را با علامت‌گذاری مشخص کرده‌اند. 100 متر ابتدای غار محل زندگی انسان‌های  نخستین بوده است که این موضوع را اسکلت 80 انسانی که در این محل پیدا شده است تایید می‌کند. گفتنی است که این اسکلت‌ها همچنان در این محل نگهداری می‌شوند. این غار دارای بخش‌های دیگری است که به ترتیب می‌توان میدان شیر خوابیده، میدان تونل قندیلی، اتاق عقد، پای فیل، شتر باجهاز، عروس و داماد، میدان شمع، دوجادوگر، نخل سوخته، میدان مریم مقدس و ... را نام برد. تمامی این بخش‌ها حاصل تجمع‌های مختلف آهکی است که هر کدام بر اساس شباهتی که به یکی از اشیای اطراف ما داشته‌اند به این اسامی خوانده می‌شوند. از ویژگی‌های منحصر به فرد این غار می‌توان وجود ستون‌های آهکی عظیم ر نام برد که حاصل به هم پیوستن استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌های آهکی هستند که باعث شده‌اند که این غار خود، نگهدارنده‌ی خود باشد یعنی اینکه این ستون‌های عظیم نقش نگهدارنده‌هایی را بازی میکنند که مانع از فروریختن سقف غار می‌شود.
ادامه مطلب در دوماهنامه شکار و طبیعت سال 1394شماره 139 (لینک دانلود مجله شماره 139)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.