امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هنر زنده ماندن در شرایط دشوار دمایی

havaye garm
مقدمه:
انسان به عنوان بهترين و ارزنده‌ترين مخلوق خداوند سبحان همواره به دنبال راهكارهايي جهت مقابله با سختي‌ها و موانع موجود در طبيعت براي حفظ و ادامه حيات خود بوده است با نگاهي به طبيعت و موقعيت‌هاي مختلف آب وهوايي و سوانح ناشي از اين شرايط به عنوان يكي از سوانح طبيعي كه همواره زندگي و سلامت انسان‌ها را مورد تهديد قرار مي‌دهد و با توجه به اين كه كشور ما در موقعيت‌هاي جغرافيايي گوناگون از تنوع دمايي برخوردار است، در مي‌يابيم همه افراد، خصوصا طبيعت‌گردان، شكارچيان، ماهيگيران، كوهنوردان، و .... بايد با آسيب‌هاي دمايي آشنا باشند نحوه‌ برخورد اوليه با آن‌ را فرا بگيرند.
در اين مبحث برآن شديم به منظور پيشگيري آشنايي و انجام اقدامات اوليه در مواجهه با شرايط دشوار دمايي، مطالبي را در 3 بخش، با عناوين فيزيولوژي دماي بدن، آسيب‌هاي گرمايي، آسيب‌هاي سرمايي را ارائه نماييم، كه اميدواريم براي عزيزان مفيد   باشد.

كاهش آب بر حسب در صد وزن بدن     علائم و خطرات احتمالي
تا 2درصد              خطري ندارد
2 تا4 درصد            تشنگي، ضعف عمومي
4 تا 6 درصد         كاهش استقامت عضلاني،ازدست رفتن واكنش‌هاي هيجاني بي‌قراري بي‌صبري قرمزشدن‌‌    
6تا 8 درصد                               چروك‌خوردن پوست(دهان ولب) سردرد و سرگيجه، كندشدن عمق تنفس (نفس كوتاه)
8تا 12 درصد                             تورم زبان- گرفتگي عضلاني
12 تا 15 درصد                           چين وچروك شدن‌زبان، گودرفتن چشم‌ها، تارشدن ديدچشم، ناتواني دربلع، درد در هنگام ادرار
15 تا 20                                   بي‌حسي و ترك خوردگي پوست، ناتواني در ادرار، سفت شدن پلك‌ها، كري و نهايتا مرگ

    

فيزيولوژي دماي بدن
انسان موجودي خونگرم است و براي زنده ماندن بايد حرارت بدن خود را در محدوده‌ي دمايي معين حفظ كند. از آنجا كه فرد در شرايط جوي و فشارهاي بدني ممكن است دچار افزايش يا كاهش دماي دروني شود، بايئ تعدل حرارتي بدنش را قرار نموده و مراقب آسيب‌هاي دمايي باشد و چگونگي مقابله با آن را فرا بگيرد.
تعادل حرارت بدن هنگامي برقرار است كه حرارت توليد شده با حرارت دفع شده تناسب داشته باشد. حفظ اين تعادل به عهدهْ سيستم تنظيم حرارت كه در هيپوتالاموس مغز واقع است و ترموستات هيپوتالاموسي ناميده مي‌شود. هرگاه دماي بدن از دماي طبيعي ( 6/36 الي 7/37 )بالاتر رود ميزان دفع حرارت بيشتر از ميزان توليد آن مي‌شود و بر عكس در كاهش دماي بدن ترموستات هيپوتالاموسي دفع گرما را كم كرده و توليد آن را افزايش مي‌دهد. كاهش دماي بدن باعث ايجاد لرز ميشود.
تعريق: ....
توليد حرارت در بدن ....
آسيب‌هاي دمايي: ....
آسيب‌هاي گرمايي: ....
آسيب‌هاي سرمايي: ....
انواع آسيب‌هاي گرمايي:
گرماگرفتگي ....
كمك‌هاي اوليه در گرماكوفتگي ( خستگي گرمايي) ....
گرمازدگي ( حمله گرمايي ) ....
علائم باليني گرمازدگي ( حمله گرمايي ) ....
كمك‌هاي اوليه در گرمازدگي ( حمله گرمايي) .....
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار وطبيعت سال 1394 شماره 139 ( لينك دانلود مجله شماره 139)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.