امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

زاینده رود و جاذبه های گردشگری

zayande rood
اصفهان یکی از پر جاذبه ترین مناطق توریستی کشور است. زاینده رود بزرگ ترین رودخانه فلات مرکزی ایران به اصفهان زندگی تازه ای بخشیده  است. زاینده رود بزرگ ترین رودخانه دایمی در مرکز ایران است که از زرد کوه بختیاری واقع در رشته کوه زاگرس در چهار محال وبختیاری سرچشمه گرفته و با طی کردن مسیر طولانی به طول تقریبی بیش از 400 کیلومتر به تالاب بین المللی گاوخونی می ریزد. زاینده رود صد و هجدهمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در 20 بهمن 1389 در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. زاینده رود را می توان به سه بخش مجزا به لحاظ موقعیت اقلیمی و جغرافیایی تقسیم کرد. قسمت اول از سرچشمه ها در زردکوه تا تأسیسات سد زاینده رود، بخش دوم از زیر سد تا شهر اصفهان و بخش سوم از اصفهان تا تالاب گاوخونی.
زاینده رود در هر کدام از این سه بخش جاذبه های متععد، متفاوت و بعضا منحصر به فردی دارد که برای گردشگران در حوزه های مختلف می تواند بسیار جالب باشد.
سرچشمه باستانی  و اصلی زاینده رود چشمه دیمه است که یکی از گواراترین آب های جهان را دارد. چشمه دیمه به عنوان کانون گردشگری منطقه در فاصله اندکی با جاذبه های دیگری نظیر آبشار و تونل اول کوهرنگ،آبشار شیخ علی خان، غاریخی،دشت لاله های واژگون (دربهار) و سیاه چادرهای عشایر بختیاری قرار دارد. آب چشمه دیمه بعد از مسافتی کوتاه با آب های جاری شده از تونل اول و دوم کوهرنگ الحاق پیدا کرده و زاینده رود را تشکیل می دهند. زاینده رود پرتوان و خروشان مسیر خود را به سمت شرق و به سوی دریاچه سد زاینده رود ادامه می دهد تا چشم انداز زیبای دیگری را برای طبیعت گران مشتاق فراهم نماید، این بخش از زاینده رود و کرانه های آن بدیهی است که به دلیل شرایط خاص اقلیمی و جغرافیایی دارای پتانسیل های خاصی برای جذب گردشگر می باشند که به نظر می رسد قسمت میانی زاینده رود به دلیل برخورداری از چشم اندازهای سرسبز وقرار گرفتن ما بین مراکز استان های چهارمحال بختیاری و اصفهان برای جذب توریسم شرایط مساعدتری را داشته باشد.
ادامه مطلب در دوماهنامه شکار و طبیعت سال 1394 شماره 140 (لینک دانلود مجله شماره 140)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.