امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

«آبشارشوی» اولین اثر طبیعی ملی استان خوزستان

absgar shooy
تاریخچه ی حفاظت:
از آنجا که آبشار و غارشوی در منتهی الیه مرز استان خوزستان با لرستان قرار دارد و راه ماشین خور ندارد و از طرفی به جز عشایر، فاقد مناطق مسکونی می باشد و به جز برای افراد محلی و افراد علاقمند به طبیعت، ناشناخته بوده وهیچ گونه حفاظت و نظارتی بر منطقه صورت نمی گرفته است. ولی در سال های اخیر با احداث جادهی روستایی تا نزدیکی محدودهی یاد شده ضرورت توجه و حفاظت از این اثر کم نظیر بسیار حائز اهمیت شده است.
وسعت منطقه:
آبشارشوی و غار آن به انضمام قسمتی از رودخانه ی شوی که زیستگاه سمندر لرستانی Neurergus Kaiseri  می باشد، 500 هکتار وسعت دارد. ارتفاع از سطح دریای غار 1431 متر و ارتفاع آبشار 1390 متر می باشد، طول آبشار بیش از 70 متر و عرض آن در زمان پر آبی به 50 متر نیز می رسد.
وضعیت طبیعی منطقه پیشنهادی:
منطقه ی شوی قسمت بسیار کوچکی از دره ی شوی و حدفاصل بین دو رشته کوه سالند و کوه چریک ( انتها و ضلع شمالی کوه چریک) از سلسله کوه های زاگرس می باشد رودخانه و آبشار دایمی شوی در مرکز محدوده ی انتخابی قرار دارد و زیستگاه اصلی گونه ی سمندر لرستانی است غارشوی  نیز در دیوارهی کوه چریک با فاصله ی حدود 200 متر از آبشار قرار دارد. این منطقه دارای آب وهوای مشابه زاگرس و نسبتا معتدل بوده و بارندگی آن بر اساس نزدیک ترین ایستگاه هواشناسی حدود 450 میلی متر است؛ بارندگی در محدوده ی انتخابی به صورت باران و در ارتفاعات اغلب به صورت برف است. زمستان های سرد و تابستان معتدل دارد این منطقه تا رودخانه ی دز حدود 20 کیلومتر فاصله دارد و نزدیک ترین منطقه ی حفاظت شده به آن پناهگاه حیات وحش و منطقه ی حفاظت شده ی دز در فاصله حدود 120 کیلومتری آن  است.
پوشش گیاهی: ...
حیات وحش: ...
وضعیت مرزبندی منطقه: ...
فعالیت های انسانی و تعارضات: ...
امکانات و تجهیزات مورد نیاز جهت حفاظت از منطقه: ...
نظرات مسئولین و مردم محلی: ...
وضعیت زیستگاه در ارتباط با زیستگاه های پیرامونی: ...
عوامل بازدارنده و راهکارهای عملی حذف آن: ...
مالکیت اراضی محدوده: ...
حدود پیشنهادی منطقه: ...
موقعیت جغرافیایی: ...
ادامه مطلب در دوماهنامه شکار و طبیعت سال 1394 شماره 140 (لینک دانلود مجله شماره 140)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.