امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شكارچيان شاخ

shakh
پيدا كردن شاخ هاي چند شاخه و بزرگ مانند يك تروفه شكار شده براي جست وجو گران آن، بزرگ‌ترين پاداش به حساب مي‌آيد. براي حصول چنين پاداشي ابتدا بايد بدانيد چه موقع گوزن‌ها، شاخ‌اندازي مي‌كنندو گوزن‌ها هر سال آخر فصل زمستان شاخ هايشان را مي‌اندازند، معمولا دوتا شاخ با هم نمي‌افتد. ابتدا گوزن‌ها يكي از شاخ‌ها را از دست مي‌دهد و سپس با اختلاف چند روز براي برقراري تعادل سرش، آن ديگري را با كوبين به تنه درختان منطقه از دست مي‌دهد.
چرا گوزن‌ها شاخ‌هايشان را از دست ميدهند؟
*گوزن‌هاي نر در طول زندگي با كوبيدن شاخ‌هايشان به هم مبارزه مي‌كنند و در اين مبارزات شاخ‌هاي آن‌ها شكسته مي‌شود. اگر گوزن‌ها شاخ‌اندازي نداشتند، يعني شاخ‌هاي شكسته را از دست نداده و به جاي آن شاخ‌هاي سالم و نو به دست نمي‌آوردند مجبور مي‌شدند سراسر عمر را با همان شاخ‌هاي آسيب ديده و شكسته زندگي كنند و ديگر قادر به مبارزه و ادامه نسل نبودند.
* رشد دوباره شاخ‌ گوزن‌ها، سرعت افزايش وزن را كاهش مي‌دهد و بدين ترتيب وزن گوزن بالغ كنترل ميشود.
عوامل ريزش شاخ‌ها :
بعد از جفت‌يابي، سطح تستسترون خون كاهش مي‌يابد. اين موضوع سبب ضعيف شدن لايه دروني شاخ ميشود و قت نگهدارنده پوسته استخواني شاخ را از بين مي رود و شاخ به اصطلاح مي‌افتد.
ادامه مطلب در دوماهنامه شكارو طبيعت سال 1393 شماره 137 ( لينك دانلود مجله شماره 137)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.