امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اهميت حفاظت از جوجه پرندگان شكاري در فصل بهار

joje shekari
عطر زندگي
بهار در كنار تازگي و طراوت، موسم زايش و زادآوري است. گوئي بقاء نسل حيوانات و گياهان به نوعي رمز آلود با اين زيبائي در آميخته است. پرندگان در اين فصل به واسطه‌ي نغمه‌هاي گوش نواز و پرواز دلنوازشان، بيش از ساير جانداران بازيگر اين عرصه‌اند. در اين هنگام از سال، پرندگان شكاري به دليل تلاش مضاعف جهت پروراندن وسيركردن جوجه‌ها، بيش از ساير ايام سال در معرض ديدگان ما خواهند بود.
تهديد و فرصت
 متاسفانه به دليل سر و صداي بيش از اندازه‌ي جوجه‌ها و همچنين رفت و آمدهاي مكرر و الدين به جهت شكار و آوردن غذا، بيش از پيش لانه در معرض ديده شدن و شناسايي قرار خواهد گرفت. اين امر براي محققين و عكاسان شايد موقعيتي طلائي جهت مطالعه و بررسي رفتار پرندگان شكاري محسوب گردد. كه اگر فعاليت‌ها بر مبناي احتياط و پرهيز از ايجاد مزاحمت براي پرنده باشد، بسيار سازنده و مثبت خواهد بود ولي در برخي موارد عده‌اي آنرا فرصتي مغتنم جهت جوجه دزدي قلمداد مي‌كنند.
هشدار
طبق تحقيقات صورت پذيرفته و نتايج آن، در طول بيست و پنج سال اخير حدود نيمي از پرندگان شكاري مولد از چرخه‌ي زيستي حذف شده‌اند كه خود فاجعه محسوب مي‌گردد ودر كنار آن هر ساله، بيش از نيمي از جوجه‌ها موفق به آغاز سال دوم زندگي نخواهند بود. حال پارامترهاي ديگر همچون برق گرفتگي، مسموميت، صيد بي‌رويه و قحطي را نيز به آن اضافه كنيد. اين مي‌تواند يك هشدار جدي براي تمام انسان‌هاي طبيعت دوست باشد كه بقاي اين پرندگان زيبا در وضعيتي خطرناك قرار گرفته و به موئي بند است. اگر چنانچه عزمي راسخ در راستاي حفاظت از آن‌ها نباشد، زودتر از آنچه تصور مي‌شود براي هميشه از ميان ما خواهند رفت و از اين همه زيبائي و شكوه تنها عكسي از آن‌ها به يادگار خواهد ماند.
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار وطبيعت سال 1394 شماره 139 ( لينك دانلود مجله شماره 139)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.