امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ست بوم ارزشمند جزیره هندورابی در حال تخریب و نابودی کامل قرار دارد

hendorabo
با توجه به قابلیت های ویژه جزیره هندورابی و فاصله کم آن از سرزمین اصلی و جزیره کیش، سازمان منطقه آزاد کیش قصد دارد از این جزیره به عنوان مقصدی آکوتوریستی استفاده نماید. لیکن با توجه به شرایط ویژه جزیره هندورابی از نظر محیط زیستی و وجود اکو سیستم های بسیار ارزشمند در سواحل و آبهای اطراف این جزیره به ویژه آبسنگ های مرجانی منحصر به فرد و تنوع بی نظیر آبزیان، و تخریب و نابودی اکوسیستم های یاد شده بر اثر گردشگری بی ضابطه، دلیلی برای عزیمت به جزیره برای گردشگران باقی نخواهد ماند و نه تنها تمامی سرمایه گذارهایی که از محل بیت المال هزینه شده است بر باد خواهد رفتف بلکه چرخه زیستی منطقه نیز دچار اختلال شده و تاثیرات غیر قابل جبرانی بر آبزیان و به طبع آن بر دیگر جوامع وابسته حتی ساحل نشینان بر جای خواهد گذاشت.
این جزیره زیبا که به دلیل اکو سیستم خاص و منحصر به فرد خود با عنوان « پناهگاه حیات وحش » تحت مدیریت و حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد اما به دلیل طرح های متعددی که بدون مطالعات و انجام ارزیابی زیست محیطی و مکان یابی صحیح در این جزیره آغاز شده، دچار آسیب و تخریب جدی شده است.
ماشین آلات سنگین در حال تخریب سواحل و اب سنگ های مرجانی جزیره هندورابی جهت احداث اسکله تفریحی از بین بردن سایت تخم گذاری لاک پشتان دریایی، تخریب زیستگاه  پرستوهای دریای، تخریب پوشش گیاهی جزیره با احداث جاده، فرودگاه، هتل و غیره، تخریب فون و فلور جزیره با برداشت سنگ و منابع قرضه از جزیره و از همه مهم تر تخریب مساحت چشمگیری از زیستگاه های آبسنگ های مرجانی جزیره از جمله تخریب های صورت گرفته است.
ادامه مطلب در دوماهنامه شکار و طبیعت سال 1394 شماره 140 (لینک دانلود مجله شماره 140)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.