امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پس از گذشت 10سال، زاینده رود به تالاب خشکیده گاوخونی رسید

zayande rood
آب رودخانه زاینده رود با عبور از بند شاخ کنار، پس از 10 سال وارد تالاب بین المللی گاوخونی شده و باعث خوشحالی مردم و دوستداران محیط زیست گردید.
در اوایل دولت نهم و در سال 1385 با اعمال سیاست های غلط در مدیریت منابع آبی، جریان آب در زاینده رود متوقف شده و این رودخانه دائمی به یک رود فصلی تبدیل گردید که صرفا در زمان کشت محصولات کشاورزی، جاری می گردید.
درحین عبور آب به سمت تالاب گاوخونی درهفته های اخیر کشاورزان و مردم شرق اصفهان به صورت خودجوش اقدام به لایروبی بخشی از مسیر رودخانه برای جلوگیری از برداشت های غیرمجاز آب در مسیر رودخانه کردند.
بسیاری از مردم شرق اصفهان عصر و شامگاه گذشته را با خوشحالی به همراه خانواده های خود در کنار تالاب بین المللی گاوخونی گذراندند.
باروی کارآمدن دولت یازدهم توجه ویژه ای به جاری بودن آب در رودخانه زاینده رود و به تبع آن احیای تالاب بین المللی گاوخونی شده است.
طبق مصوبه 9 ماده ای شورای مدیریت یکپارچه زاینده رود و تاکید رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر لزوم جاری بودن آب در زاینده رود، پس از 10 سال آب به تالاب بین المللی گاوخونی رسید.
باتوجه به مصوبه شورای 9ماده ای آب زاینده رود بعداز انجام کشت بهاره، در دوماه گذشته، قطع نشد و آب زاینده رود که از سال 85 به رودخانه فصلی تبدیل شده است به صورت همیشه در این رود جریان یافت.
نیازهای محیط زیستی حوضه آبخیز، مطابق مصوبه شورای مدیریت یک پارچه زاینده رود ایجاب می کند جریان آب در زاینده رود بصورت دائمی جریان داشته باشد چرا که جریان داشتن آب در زاینده رود از خشک شدن بستر رودخانه و تبدیل آن به کانون ریزگردها جلوگیری خواهد کرد در تغذیه آبخوان ها و تأمین بخشی از خدمات زیست بومی رودخانه نظیر حفظ تنوع زیستی نیز نقش بسزایی دارد.

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.