امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مشاهده‌ی سسک‌ بصره برای اولین بار در ایران

sesk basre
در تاریخ 21 تیرماه 1390 ساعت 19 تا 30 دقیقه، در قسمت شمالی تالاب هورالعظیم، میان نیزارهای ضخیم و به هم فشرده‌ی این تالاب، تعداد 15قطعه سسک بصره با نام علمی 1 و نام انگلیسی 2 توسط اینجانب مشاهده و از آن عکسبرداری شد. تاکنون هیچ گزارش یا مشاهده‌ای از این پرنده در سطح کشور نشده است.
در سال‌های بعد موفق به یافتن آشیانه و جوجه‌های آن شدم. این پرنده در فهرست قرمز جهانی، IUCN با وضعیت EN در معرض خطر انقراض اعلام شده است اما خوشبختانه، با تمام مشکلات عدیده‌ای که هورالعظیم دارد؛ طبق سرشماری‌های سالانه‌ای که اینجانب انجام داده‌ام جمعیت آن سال به سال افزایش یافته است.
سسک بصره از فروردین ماه در هورالعظیم حضور یافته و تا مهرماه در این تالاب باقی می‌ماند پس از آن به زیستگاه‌های مناسب جنوب شرقی آفریقا مهاجرت می‌کند. تالاب هورالعظیم  و تالاب‌های عراق تنها محل تولید مثل این پرنده در جهان معین شده است.
تشخیص سسک بصره از سایر سسک‌های تالابی نظیر سسک تالابی پر و سر و صدا و سسک تالابی بزرگفخیلی دشوار است و فقط توسط متخصصین با تجربه این شناسایی امکان‌پذیر است درحال حاضر آلودگی‌های شیمیایی حاصل از شرکت‌های نفتی، تخریب و تغییر کاربری و آتش زدن نیزارها در این تالاب، حیات این پرنده‌ی کمیاب و در معرض خطر انقراض را تهدید می‌کند.

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.