امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مصاحبه با موسس انجمن حفاظت از پرندگان شكاري

mosahebe
لطفا در ابتدا خودتان را معرفي كرده و از فعاليت‌هايتان براي خوانندگان مجله بگوئيد.
با درود و آرزوي سلامتي براي شما و همكاران محترم و خوانندگان عزيز مجله‌ي وزين شكار و طبيعت، رضا پرستار نميني  دانش آموخته‌ي كارشناسي ارشد مهندسي متالو‍ژي از دانشگاه صنعتي امير كبير هستم و در حال حاضر به عنوان مدير پروژه‌‌ي صنايع ريلي وخودرو در يك شركت سوئدي در تهران مشغول به فعاليت مي‌باشم. از كودكي علاقه‌ي وصف ناپذيري به پرندگان شكاري داشتم و جذاب‌ترين سرگرمي‌ام تماشاي مستندات مربوط به پرندگان شكاري بود. همواره در كنار تحصيل وكار، مشغول مطالعه و تحقيق در رابطه با پرندگان شكاري بوده و اين را هم خدمت‌تان بايد عرض كنم كه از قديم جزو طرفداران و خوانندگان هميشگي مجله شكار و طبيعت خصوصا در رابطه با پرندگان شكاري و ماهيگيري بوده‌ام. آرزويم اين بود كه روزي بتوانم در اين مجله مقاله بنويسم كه با لطف خداي متعال و عنايت مديريت محترم مجله اين آرزو مدتيست كه محقق شده و اكنون افتخار عضويت در هيئات تحريريه مجله را دارم.
چه شد كه به فكر تاسيس انجمن حفاظت از پرندگان شكاري افتاديد؟
علاقه‌ام به بازداري و تربيت پرندگان شكاري به عنوان آئين و هنري كهن در سرزمينم، سر آغاز آشنايي با افرادي بود كه پيش از من گام در اين راه نهاده بودند. آنچه در اغلب آن ‌ها وجود داشت، عدم توجه كافي ودر اولويت نبودن سلامت پرنده و گمراه كردن افراد علاقمند بود.متاسفانه برخي از آنها جزو چهره‌هاي شناخته شده در صيد و قاچاق پرندگان شكاري نيز بودند. وجود همين افراد به عنوان مربي در بدنه‌ي برخي فعاليت‌هاي اجتماعي داراي مجوز از سازمان محيط زيست، نظير آنچه تحت نام باشگاه به اصطلاح قوشبازي معرفي گرديد، از عمده‌ترين دلايل بي‌اعتمادي و به انحراف كشيده شدن ماهيت اين فعاليت‌ها شد كه متاسفانه امروز نيز به دليل عدم تحقيق و بررسي سوابق اين افراد، شاهد خزيدن و نفوذان‌ها در قالب مربي در ساير استان‌ها هستيم. از طرف ديگر نيز شاهد رشد فزاينده‌ي قاچاق پرندگان شكاري به دليل فقر فرهنگي و مالي در ميان مردم بودم. افرادي كه در برخي از موارد آنقدر كم سن و سال بودند كه حتي به سختي مي‌توانستند بر روي موتور سوار شده و به بيابان بروند. همه‌ي اين مشكلات كافي بود كه به طور جدي به دنبال راهي براي حفاظت از پرندگان شكاري و قانوني و شفاف كردن فعاليت ساير دوستاني كه به بازداري علاقه داشتند و البته در محيطي سالم، بگردم. پس از انجام چند سفر به خارج از كشور و آشنايي با انجمن‌هاي بين‌المللي فعال در اين زمينه، بهترين و مناسب‌ترين راه را در تاسيس انجمن يافتم.
لطفا كمي در رابطه با ساختار انجمن توضيح دهيد.
به دليل حساسيت بالاي بحث پرندگان شكاري در ايران، اولين درخواستي كه از دوستان محترم در وزارت كشور، به عنوان متولي انجمن‌ها و سازمان‌هاي مردم نهاد، داشتيم آن بود كه ساختار انجمن بايد به صورت هيات امنايي باشد كه خوشبختانه دوستان پس از اشراف به حساسيت موضوع، آن را پذيرفتند. انتخاب اعضاي هيات امنا يكي از دشوارترين مراحل تاسيس انجمن بود. افراد زيادي را بر اساس تحصيلات و سابقه فعاليت، در ليست كانديداها وارد كرديم كه هريك به دلايلي از آن حذف شدند. مهم‌ترين پارامتر ما در انتخاب هيات امنا و افراد كليدي انجمن، اطمينان از عدم انجام و ورود به هر گونه تخلف احتمالي در مورد پرندگان شكاري و اعتقاد راسخ به لزوم مشاركت‌هاي مردمي در حفاظت‌ از پرندگان شكاري و اهداف انجمن بود كه خوشبختانه در نهايت با وسواس و صرف زمان طولاني، موفق به انجان آن شديم.
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 139 ( لينك دانلود مجله شماره 139)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.