امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

معرفی منطقه‌ي حفاظت شده سربيشه و درميان خراسان جنوبی

dormiyan
منطقه حفاظت شده سربيشه ( سربيشه در مركز شهرستان سربيشه واقع در استان خراسان جنوبي است) و در ميان در شمال و شمال شرقي شهر سربيشه  و در فاصله 500 متري از اين شهر در استان خراسان جنوبي واقع گرديده است كه امروزه به علت وجود گونه‌هاي شاخص جانوري و گياهي و شرايط خاص اكولوژيكي و بيولوژيكي داراي شهرت ملي و بين‌المللي مي‌باشد. مساحت منطقه 000/80 هكتار بوده و حدود 60 درصد آن در شهرستان سربيشه و الباقي در شهرستان درميان واقع گرديده است. اين منطقه طيمصوبه به شماره 284 شورايعالي محيط زيست ( كميسيون زيربنايي دولت) مورخ 12/11/86 به عنوان يكي از مناطق حفاظت شده تحت مديريت حفاظت محيط زيست معرفي گرديد. اين منطقه از گذشته‌هاي دور به دليل دارا بودن قابليت‌هاي فراوان بويژه وجود گله‌هاي قوچ و ميش مطرح بوده است. و همچنين به علت داشتن مراتع زيبا و تپه‌ماهورهاي متعدد مي‌تواند مامن مناسبي براي پرورش قوچ و ميش وحشي در استان خراسان جنوبي باشد. توپوگرافي منطقه عمدتا كوهستاني و صخره‌اي ودر بعضي نقاط تپه ماهوري است. ارتفاعات جوزان، كوه كنده‌اي، اره كوه، قلعه حسن صباح، تيغ ساه، خليل آباد، نصرآباد است.
« منطقه حفظت  شده در ميان در ناحيه خشك و نيمه قرار دارد و تقريبا تمامي پديده‌هاي طبيعي مثل كوه، تپه، چشمه، رودخانه و قنات‌هاي مختلف در آن به چشم مي‌خورد و منطقه داراي آب وهواي گرم و خشك بوده و در نواحي كوهستان به علت ريزش باران و برف از آب و هواي معتدل‌تري برخوردار است». آب و هواي منطقه، سرد و خشك بوده و پاسگاه محيط باني گدار سربيشه و عليان نيز با 8 مامور اجرايي در منطقه فعال مي‌باشد و به صورت شبانه‌روزي و مستمر مشغول انجام وظايف مقدس سازماني و حفاظت از عرصه محيط زيست ميهن عزيزمان ايران اسلامي هستند. اهالي بومي همكاري بسيار بالايي و فعالي با اداره حفاظت محيط زيست شهرستان سربيشه دارند و آن‌ها نيز در جهت محافظت از گونه‌هاي جانوري منطقه بسيار فعال هستند.
گونه‌هاي جانوري منحصر به فرد و با شهرت جهاني منطقه حفاظت شده سربيشه و درميان داراي تنوع زيستي بسيار بالايي بوده از جمله:
قوچ و ميش اوريال سربيشه و درميان كه تعدادشان به حدود 1500 راس در منطقه مذكور مي‌رسد و در گله‌هاي زيادي به طور چشمگيري مشاهده مي‌شوند.
انواع پستانداران از قبيل گرگ، شغال، روباه، خرگوش، پايكا، پامسواكي، خارپشت، خفاش، گربه پالاس كفتار نيز در منطقه به تعداد قابل ملاحظه‌اي يافت مي‌شوند.
در اين منطقه آهو نيز وجود دارد ولي با جمعيت پراكنده، بسيار اندك ودر آستانه انقراض در اين منطقه چشمه‌ها و قنوات فراواني وجود دارد. البته اداره حفاظت محيط زيست نيز به علت وجود خشكسالي‌هاي چندين ساله اخير 60 باب آب انبار را نيز كه مستمر و منظم لايروبي مي‌شوند و قطارت آب شبانه‌روزي برآن‌ها حاكم است جهت آبرساني بهتر به وحوش منطقه احداث گرديده است. از پرندگان حائز اهميت منطقه نيز مي‌توان به هما، هديه، عقاب طلايي، عقاب دشتي، دليجه، شاهين، بحري، سارگپه، بالابان، كبك، تيهو، قمري، سيم سينه، كبوتر چاهي، سبز قبا و..... اشاره نمود.

معرفي گونه‌هاي گياهي منطقه:
جاذبه‌هاي گردشگري:
تعارضات و تهديدهاي منطقه:
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 138 ( لينك دانلود مجله شماره 138)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گوشه‌اي از زيبايي‌هاي كوه

mountain 04
كوه‌ها، محل رويش گونه‌هاي مختلف گياهان، به ويژه گياهان دارويي است. گل ها و گياهان، از قبيل بوته‌زارها، سبزه‌ها، گل‌هاي وحشي، رياحين خوشبو و غيره، هرچه سبزتر شده، زيبايي‌ و گيرايي فضاي كوه بيشتر مي‌گردد. گل‌ها و علف‌هاي خوش بو، با حركت آرام نمايان مي‌شوند و با رنگها و زيبايي‌هاي شادي بخش و افشاندن بوهاي خوش و دلاويز، محيط كوهستان را عطرافشان و از طرف ديدني مي‌نمايند. همچنين وجود سنگ‌هاي زيبا، پرندگان خوش آواز و چشمه‌هاي آب و پاكيزه و گوارا، محيط كوه را زيبا و ديدني تر مي‌نمايند. با تحرك بخشيدن به حسم، مي‌توان تندرستي خويش را تضمين كرد، و دوران باقيمانده عمر را با خوشي و نشاط و تندرستي ادامه داد. ريخت و پاش‌ زباله‌ها، پس مانده‌هاي غذايي، ظروف فلزي ( قوطي‌هاي كنسرو ، تن ماهي) ظروف يكبار مصرف آب معدني  و آب ميوه‌ها در طبيعت،  چشم انداز زشتي ايجاد مي‌كندو موجب آلودگي محيط كوهستان مي‌شود. بعضي از زباله‌ها براي تجزيه شدن زمان بسيار طولاني را نياز دارد. شيشه‌ها، ظروف پلاستيكي، ظروف حلبي ماند ظروف تن ماهي و ظروف كنسرو مواد سمي و شيميايي، براي طبيعت كوهستان، زيان آور بوده و هرگز نبايد در مناطق كوهستاني رها شوند.
توصيه‌هاي مهم:
*چنانچه ورزش كوهنوردي با برنامه و هدف صحيح اجرا گردد. مي‌تواند براي براي انسان بسيار آموزنده باشد، زيرا بيشتر زيارتگاه‌ها، غارها، قلعه‌هاو آثار باستاني كشورها، در دل كوه‌ها قرار دارند.
* طبيعت را بايد پاكيزه، آرام و با عظمت نگه داريم، به ياد داشته باشيم كوهستان ملك خصوصص انسان‌ها نيست و در واقع متعلق به جانداري است كه در ان زندگي مي‌كنند. با سر و صدا و شلوغي بي مورد آرامش جانوران كوهستان را برهم نزنيم و ميهماني ، قدرنشناس درمنزلگاه طبيعت نباشيم.
*كوهستان متعلق به همه‌ي ماست و توجه به اين مهم نمايانگر رشد و تكوين روح و منش اصيل كوهنوردي همه ما مي‌گردد.
از نوشتن هرگونه يادگاري، علامت گذاري غير فني به هر شكل و اندازه در كوه خودداري كنيد تا زيبايي‌هاي طبيعي كوهستان حفظ شود.
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 138 ( لينك دانلود مجله شماره 138)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آبشار شيخ عليخان


استان چهار محال و بختياري كه در بخش مركزي كوه‌هاي زاگرس واقع است، از شمال و شرق به استان اصفهان، از غرب به استان خوزستان، از جنوب به كهكيلويه و بويراحمد و از شمال غرب به استان لرستان محدود است و به علت ماهيت كوهستاني مرتفع و قرار داشتن در مسير بادهاي مديترانه‌اي، داراي بارش‌هاي نسبتا زيادي است كه ريزش‌هاي جوي و برف باران، منشا سرشاخه‌هاي رودخانه‌هاي كارون و زاينده‌رود هستند.
منطقه چهارمحال بختياري با اقليم متنوع، داراي جاذبه‌هاي گردشگري است و شهرستان كوهرنگ از جمله شهرستان‌هاي اين استان است كه به دليل داشتن چشمه سارهاي متعدد چون چشمه ديمه، چشمه سرداب، چمه مرواريد، چشمه‌ي آب معدني كوهرنگ و ديدني‌هاي طبيعي همچون تونل كوهرنگ، آبشار شيخ علي خان، دشت لاله واژگون، پيست اسكي و.... شهرت بسيار دارد.
آبشار شيخ عليخان
در پنج كيلومتري شهر چلگرد ( شهر چلگرد در دامنه‌ي زرد كوه و در غرب استان چهار محال بختياري، قرار دارد اين شهر كوچك با مردماني مهربان و با صفا در ميان لطف و بي دريغ طبيعت محصور شده است). آبشار زيباي شيخ عليخان يكي از زيباترين جاذبه‌هاي طبيعي است ( آبشار شيخ عليخان در فصل بهار تابستان زيبايي خاص خود را دارد.)
در ورودي روستاي شيخ عليخان، آب اين آبشار از ميان يك تنگه‌ي پرشيب جاري شده و با خودنسيم سردي را در ورودي  پيش روي رهگذران و گردشگران قرار داده و با زبان‌ بي‌زباني   از هر تازه ‌واردي ميهمان‌نوازي مي‌كند و تن رنجور از خستگي راه را رمق و تازه مي‌بخشد.
لطافت و شادابي وصف ناپذير هوا گوشه اي از زيبايي و قدرت لايزال خداوند را به بندگان نشان مي‌دهد و قدم زدن در اين هواي پاك، روح و جان آدمي را جلا مي‌دهدو اگرچه طبيعت سحرآميز جهارو محال بختياري داراي جاذبه‌هاي گردشگري زيادي است اما در اين ميان، آبشار شيخ عليخان از بديع‌ترين مناظر دل انگيز اين استان محسوب مي‌شود؛ سينه‌كش دره‌اي كه آب سفيدرنگ آبشار جاري است، پيچش گل‌هاي رنگارنگ و بوي برخي گياهان دارويي و خوراكي، جلوه‌اي ازطبيعت افسونگر بام ايران را در قدم گردشگران ارزاني داشته است.
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 138 ( لينك دانلود مجله شماره 138)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

نکاتی پیرامون عملکرد دوربین های عکاسی (بخش دوم)

amalkard dorbin
به طور کلی و به زبان ساده می توان گفت که یک عکس خوب باید از سه ویژگی اساسی برخوردار باشد که شامل 1- نوردهی مناسب 2- فوکوس صحیح و 3- کادربندی خوب است. در مورد کادربندی دوربین نمی تواند کمکی به شما بکند اما برای نوردهی و فوکوس تمامی دوربین های جدید برنامه ریزی شده اند بطوریکه برای کاربران متمول رضایت کاملی را از نتیجه کار دوربین در پی دارند و شاید همین راحتی کار و نتیجه رضایت بخش است که عکاسی را به کارهای سهل و ممتنع تبدیل کرده قسمت سهل و آسان آن برای گرفتن عکس های معمولی در شرایط عادی می باشد که نورسنجی و فوکوس خودکار دوربین برای شما عکس های قابل قبولی ایجاد خواهد کرد و قسمت ممتنع آن از جایی آغاز می شود که در شرایط غیر متعارف مجبور به عکاسی باشیم شرایط غیر متمول ابتدا در مورد نور صفحه و سوژه و بعد از آن در مورد نقطه فوکوس اتفاق می افتد. باید بدانیم که عملکرد نورسنج دوربین ها در حالت خودکار بر مبنای اندازه گیری کلیت نورصفحه و بازتاب آن به سمت عدسی دوربین برنامه ریزی شده  است که در شرایطی که عناصر موجود در صحنه مورد عکاسی از نورهای متعادلی برخوردار باشند مشکلی پیش نمی آید و عکس گرفته شده در این حالت قابل قبول خواهد بود اما اگر عناصر موجود از بازتاب های نوری متفاوتی نسبت به همدیگر برخوردار باشند عملکرد نورسنج دوربین را تحت تأثیر قرار داده و در نتیجه آن عکس بدست آمده چندان رضایت بخش نخواهد شد به طور مثال وقتی قسمتی از صحنه در نور شدید آفتاب و بخش دیگری از آن در سایه باشد نورسنج دوربین نورشدید برخاسته از قسمت روشن صحنه را مبنا قرار داده و تنظیمات نوردهی را انجام می دهد و بر این اساس تصویر بدست آمده در قسمت های سایه تیره  تر و فاقد جزئیات خواهد بود و تفاوت چشم ما با دوربین عکاسی در این مورد این است که چشم انسان می تواند اشیاء را در سایه و آفتاب در کنار هم ببیند حتی اگر اختلاف نور و سایه زیاد باشد اما دوربین عکاسی در این مورد توانایی محدودی دارد و اگر اختلاف قسمت های پر نور و کم نور در صحنه زیاد باشد قادر نخواهد بود که مانند چشم ما عمل کند و در نتیجه بخش هایی از عکس بدست آمده بسیار تیره تر از آنچه با چشم دیده ایم ثبت خواهد شد البته در مواردی هم که بخش عمده ای از صحنه سایه و بخش کوچکی از آن در آفتاب باشد بازهم نورسنج دوربین دچار خطا می شود و این بار قسمت روشن تصویر خیلی روشن تر از معمول ثبت می شود و جزئیات آن دیده نمی شود.
ادامه مطلب در دوماهنامه شکار و طبیعت سال 1394 شماره 140 (لینک دانلود مجله شماره 140)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جن و پري در زنجان!

gen pari
باشنيدن نام جن و پري! به اعماق افسانه‌هاي قديمي مي‌رويم، شايد هم بترسيم. اما جن و پري در زنجان يكي از جاذبه‌هاي زمين شناسي ديدني شهر زنجان به شمار مي‌رود. استان زنجان محل گذر مسافران زيادي است؛ اما كمتر كسي در آن به مدت طولاني توقف مي‌كند و از رد پاي جن و پري در اين استان باخبر است.
شهرستان ماه‌نشان، جايي كه افسانه‌هاي جن و پري بر دل كوه و درياچه نقش بسته‌اند، در 113 كيلومتري شهر زنجان قرار دارد و شايد نامش كمتر به گوش مسافران اين استان خورده باشد. مي‌گويند ماه‌نشان قدمتي چهارهزارساله دارد و دليل اين ادعا، دژي قديمي است كه در پاي «دودكش جن» بناشده است.(«دودكش جن» را در 20 كيلومتري شهرماه نشان 120 كيلومتري زنجان مي‌توان پيداكرد.) «دودكش جن» دقيقا همان جايي است كه ماه‌نشان را شهري افسانه پي مي‌كند و خيلي‌ها با وجود آن كه از زنجان گذر كرده‌اند. ولي تا به حال نه آن را ديده و نه درباره‌اش شنيده‌اند. معلوم هم نيست پايه‌ي نام گذاري آن چيست، شايد به اعتقادات كهن مردم اين خطه برگردد؛ اما در اصل، «دودكش جن» نوعي سنگ قارچي شكل است كه بر اثر فرسايش پديد آمده و به مناره‌اي بلند و تاريك مي‌ماند كه سنگ ديكري  روي آن قرار گرفته است و در اصطلاح زمين شناسي «Hoodoo) ناميده مي‌شود.
ادامه مطلب دوماهنامه شكار و طبيعت 1394 شماره 138 (لينك دانلود مجله شماره 138)