امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

nabel
سلاح ورزشی نابل تراپ یک سلاح مشابه سلاح های شکاری دولول روی هم می باشد که جهت استفاده در مسابقات تراپ و تراپ دوبل مورد استفاده قرار می گیرد.قنداق این سلاح قابل تنظیم جهت تیراندازی می باشد به شکلی که گونه تیرانداز در بهترین شرایط جهت تیراندازی قرار بگیرد.تکنولوژی تولید این سلاح از بهترین نوع روش های تولید است. جهت بالا بردن عمر لوله ی این سلاح سطح داخلی آن کروم سخت شده است. همچنین این سلاح دارای سیستم تخلیه اتوماتیک (پوکه پران) بوده و چوک آن قابل تعویض می باشد.

مشخصات فنی نابل

نمره ( گیج ):    12   -   2/0+3/18  قطر داخلی

نوع چوک:    قابل تعویض

طول کلی سلاح:    1232 میلیمتر

ارتفاع:    163 میلیمتر

عرض:    40 میلیمتر

طول لوله:    810 میلیمتر

وزن:    3525 گرم

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آرش- جی اس 102

arash
آرش یک تفنگ تک لول ساچمه زنی کمرشکن جهت شکار پرندگان می باشد.قنداق و بچه قنداق تفنگ از جنس چوب گردو است.تکنولوژی تولید لوله این تفنگ از بهترین نوع روش تولید (تکنولوژی آلمان) وبهترین نوع مواد اولیه بوده و جهت بالابردن عمر لوله ،سطح داخل آن کرم سخت است. همچنین لوله این سلاح از جنس تمام چوک بوده و برد و دقت آن کم نظیر است .این سلاح می تواند به گونه ای ارائه شود که با هر فشنگ گذاری به طور اتوماتیک ضامن شود و با نوع قلم کاری،پوشش سلاح براساس طرح های معرفی شده به سلیقه مشتری انتخاب شود.

مشخصات فنی آرش - جی اس 102

نمره(گیج): 12(قطر داخلی02+3/18)

طول چوک: 65 میلیمتر

طول کلی سلاح: 1100 میلیمتر

ارتفاع: 163 میلیمتر

عرض: 40 میلیمتر

طول لوله: 700 میلیمتر

وزن : 3000 گرم

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اصول ايمني در ورزش تیراندازی

osole imeni
كليات
اين قوانين قسمتي از قوانين تكنيكي  ISSF است كه براي تمام رشته‌هاي تيراندازي قابل اجرا است. تمام تيراندازان، مربيان و سرپرستان تيم‌ها بايد با اين قوانين آشنا باشند و مطمئن شوند كه اين قوانين اجرا مي‌شوند.
مسايل ايمني
در جايي كه سلاح‌هاي گرم وجود دارد هرگز نمي‌توان نسبت به مسايل ايمني صد در صد مطمئن بود زيرا سلاح به دليل كوتاه بودن لوله‌اش مي‌تواند به راحتي در هر قسمتي قرار گيرد. تيراندازي با وجود طبيعت مرگبارش ورزشي امن است. هرگز پيشامدي رخ نمي‌دهد مگر اين كه قصوري در رعايت اصول ايمني انجام گيرد. به همين دليل ايمني اولين مهارتي است كه بايد ياد گرفته شود و پس از انجام تمرين‌هاي مداوم به صورت طبيعت دوم تيرانداز در آيد.
مقررات ايمني
در كشورهاي مختلف قوانين لازم و ويژه ايمني در ميادين تيراندازي متفاوت است. به همين دليل تنها جزئيات اساسي و مهم در چهار چوب اين مقررات عنوان ميشود.ايمني ميدان تير تا حدود زيادي به شرايط محيطي بستگي دارد و در مواقع ضروري كميته برگزار كننده مسابقات مي‌تواند قوانين جديدي وضع كند. كميته برگزار كننده بايد با مقررات و ضوابط ايمني ميدان آشنا باشد و اقدام‌هاي ضروري را در اين زمينه به عمل آورد. كميته برگزار كننده مسووليت ايمني ميدان ر به عهده دارد.
ايمني در باشگاه تيراندازي ......
ايمني در خط تيراندازي .....
ايمني در منزلگاه .......
نكته‌هاي مهم ايمني .....
ادامه مطلب در دماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 138 ( لينك دانلو مجله شماره 138)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

به بهانه گسترش ورزش تيراندازي

gostaresh tirandazi
ورزش تيراندازي علاوه بر اينكه در اسلام از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است و رسول اكرم (ص) تمامي مسلمانان را به فراگيري آن توصيه فرموده‌اند، بي ترديد در ميان ورزش‌هاي مختلف داراي اعتبار ويژه‌اي است؛ بنابراين مي‌تواند  آثار مثبت قابل توجهي در زمينه‌هاي فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي داشته باشد، ضمن اينكه اين ورزش مي‌تواند ده‌ها هزار نفر از اقشار مختلف، به ويژه نسل جوان را مشغول داشته و اوقات فراغت آنان را به طرزي مفيد، دل نشين و مطلوب پر كند. نبايد از ياد برد كه اين ورزش در مباحث دفاعي و آمادگي جوانان و ميان سالان براي دفاع از كيان كشور در شرايط ضروري از محوري كليدي برخوردار است. جدا از همه‌ي اين موارد از پيش گفته شده، كه هر يك به تنهايي مي‌تواند لزوم توجه هر چه بيشتر مسئولان به اين ورزش را توجيه كند، مدال‌هاي متعددي كه ورزشكاران در رشته‌هاي مختلف ورزش تيراندازي به دست آورده‌اند، آن را به يكي از مهم‌ترين ورزش‌هاي ما در ايران و جهان تبديل نموده است و همه كشورها مي‌كوشند بخت خود را از طريق دست يافتن به رده‌هاي قهرماني در ميادين بزرگ جهاني بيازمايند.
كمبودهاي عمده در اين ورزش و ذكر آن‌ها در كنار پيشنهادات كارشناسي مجالي بس فراخ مي‌طلبد، اما يكي از مهم‌ترين آن‌ها عدم اطلاع‌رساني و تبليغات شايسته توسط دستگاه‌هاي ارتباط جمعي از يك سو و فدراسيون تيراندازي از ديگر سو است. ميزان تبليغات در رشته‌هاي مختلف ورزشي كه بعضا چندان همسويي با تعاليم عاليه اسلامي نيز ندارد در مقابل ورزشي كه تا اين حد مورد توجه شارع مقدس است،  به راستي مثال زدني است.
از سويي با رشد و توسعه تيراندازي بسياري از دارندگان اسلحه شكاري ( نه شكارچيان واقعي ) كه صرفا به منظور ورزش تيراندازي به طبيعت مي‌روند ممكن است خواسته يا ناخواسته اقدام به كشتن جاندار كنند؛ عرصه‌اي باز و سهل‌الوصول را پيش روي خود مي‌يابند و جذب رشته‌هاي مختلف تيراندازي مي‌شوند و چه بسا در اين ورزش صاحب عنوان و مدالي مي شوند كه باعث افتخار ايران و ايرانيان مي‌گردد.
بحث در زمينه ورزش تيراندازي بسيار گسترده‌تر از آن است كه بتوان آن را در يك مقاله گنجاند لذا در پايان ضمن عرض تبريك سال نو به همه همكاران و خوانندگان عزيز از رياست محترم فدراسيون و همه عواملي كه در گسترش ورزش تيراندازي دست دارند مي‌خواهيم كه به منظور اشاعه فرهنگ ورزش تيراندازي به تبليغات همه جانبه بپردازند و براي ايجاد امكانات شايسته و گسترده‌اي در سراسر كشور همت لازم را مبذول دارند.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

اهمیت وزن تفنگ در شکار و تیراندازی

1796864 488

تيراندازي با تفنگ گلوله‌زني يك از بهترين رشته‌هاي تيراندازي است و علاقمندان زيادي دارد، علي الخصوص در ميان شكارچياني كه به شكار بزرگ مي‌پردازند. بنابراين براي يك شكارچي انتخاب تفنگ مناسب براي موفقيت در شكار بسيار حائز اهميت است. موفقيت در شكار در گرو يك تيراندازي دقيق است كه گاهي در فواصل بسيار دور صورت ميگيرد. غير از مهمات با كيفيت خوب و دقيق از مواردي كه بسيار در جا به جايي گلوله و همين طور در حمل ونقل آن تاثير تعيين كننده دارد قنداق تفنگ گلوله‌زني است. وزن تفنگ شكاري بايد به اندازه مشخصي باشد. كه حمل كردن سلاح براي شكارچي در شرايط سخت كوهستان راحت باشد. تفنگي كه خيلي سنگين است براي شكارچي بار زيادي در طبيهت خواهد بود و طبعا نگه‌داشتن و كاركردن با آن به كندي صورت مي‌گيرد. با وزن مناسب تفنگ، تيرانداز مي‌تواند تفنگش را به سمت هدف راحت‌تر نشانه بگيرد و موقع تيراندازي لگد كمتري را متحمل شود.
چنانچه از آشنايان شنيده‌ام و همين‌طور از عده اي از شكارچيان كه با مجله تماس گرفته و صحبت مي‌كردند. در شكاري كردن شكل تفنگ‌هاي گلوله‌زني جنگي يعني همان‌برنو يا ماوزر 98 (M,98) لوله تفنگ‌هايي كه پله داشتند توسط تراشكاران متبحر به لوله صاف تراشيده و تبديل مي‌شدند. در بررسي كه صورت گرفت بايد تراشكار، خيلي متبحر باشد چون با تراش لوله، لوله دچار تشتت و تنش مي‌شود. تمام لوله‌ها بعد از ساخت و خان كشي، تنش‌زدايي مي‌شوند و در صورت تراش دوباره دچار تنش مي‌گردند و دقت خود را از دست مي‌دهند. قنداق نيز در تبديل از جنگي به شكاري بعضا دچار عدم دقت مي‌شود پس قنداق هم بايد به دست يك متخصص ساخته شود. ناگفته نماند جاسازي لوله در داخل قنداق اهميت زيادي دارد و بايد از دقت بسيار زيادي برخوردار شود. زيرا اگر به يك نقطه بيش از جاهي ديگر لوله فشار وارد نمايد حركات لوله به هم مي‌ريزد و دقت تير كاملا از بين مي‌رود. بنابراين لوله درون قنداق بايد به دقت و يكسان جاگير شود. در سال‌هاي اخير قنداق‌هايي شاخته شده‌اند كه جاي لوله كاملا با لوله فاصله دارد و لوله در هيچ جاي آن درگير نيست بعد هم زواياي خم قنداق بسيار اهميت دارد چون وقتي قنداق تعويض مي‌شود بايد محاسبه جديدي براي زواياي قنداق به خاطر گذاشتن دوربين محاسبه شود و مهم‌تر از همه موارد ياد شده چون من از نوشتن اين مقاله قصدم بيشتر نوشتن مقاله‌اي درباره وزن تفنگ و بررسي آن مي‌باشد. ديده شده است كه كسي براي رفتن كوه و حمل سلاحش آن را سبك كرده است اما آيا اين عمل يعني سبك كردن تفنگ درست است؟
شنيده شده گاهي تفنگي را كه كم وزن كرده‌اند دقت آن ازبين رفته است. در ساخت تفنگ تمام موارد بايد رعايت شود تا تفنگي با دقت تير درست به وجود آيد بنابراين بي محابا نمي‌توان آن‌ها را سبك كرد. درباره تفنگ‌هاي گلوله‌زني آنچه مسلم اين است كه هرچه كاليبر بزرگ‌تر شود عكس‌العمل شليك بر روي قنداق ايجاب مي‌كند كه قنداق از وزن بيشتري برخوردار باشد.
حال اين سئوال پيش مي‌آيد كه وزن مناسب براي يك تفنگ شكاري چه اندازه است؟
ادامه مطلب در دوماهنامه شكار و طبيعت سال 1394 شماره 138 (لينك دانلود مجله شماره 138)