امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پینت بال: شطرنج زنده

Portfolio Paintball
چه کسی فکر می کرد روزی پینت مارکر جنگل بانان وسیله ای شود برای یک از پر تحرک ترین ورزش های جهان. اوایل دهه 70 میلادی وزارت کشاورزی آمریکا برای علامت گذاری درختانی که باید قطع و یا هرس می شدند از ماشین هایی استفاده می کرد که با فشار گاز گلوله های حاوی مواد رنگی را به سمت درختان پرتاب کرده و با رنگی شدن آن، وضعیت درخت مشخص میشد. بعدها از این روش برای یکی از مهیج ترین ورزش های تیراندازی یعنی پینت بال استفاده شد.
پینت بال در لغت از دو کلمه پینت به معنی رنگ و بال به معنی توپ تشکیل شده است ورزشی است تیمی که در مسابقات رسمی با حضور دو تیم انجام می گیرد و هدف از آن به قرارگاه مرکزی تیم خودی است.
در جریان این ورزش، علاوه بر اینکه به مهارتهای خاص حرکتی مانند:"سرعت دردویدن، حرکات دست و واکنش سریع" نیاز است، قابلیت های ذهنی متعددی نیز به کار گرفته می شوند که مهم ترین آنها:" دقت در نشانه گیری، سرعت در تصمیم گیری و توانایی حل مساله" هستند. همه چیز در پینت بال در لحظه صورت می گیرد. هر کس سریعتر و دقیق تر باشد موفق تر است. هر تیم شامل 5؛ 7 یا 10 نفر بازیکن است که هر کدام از آنها مجهز به اسلحه ویژه ای به نام نشانه روف کفش مناسب، ماسک صورت و تجهیزات دیگری نظیر دستکش، پوشش گردن، لباس فرم و گلوله های رنگی جهت بازی هستند. نوع متداول این توپ ها (گلوله ها) دارای قطری حدود 2و17 میلیمتر هستند و یک پوسته ژلاتینی دارند که بر اثر برخورد با بدن بازیکنان یا موانع شکسته شده و رنگ داخل آن، موضع محل برخورد را رنگی می کند.

ادامه مطلب در فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت زمستان 1392 شماره 34 (لینک دانلود مجله شماره 34)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.