امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

معرفی تفنگهای lever-action (تفنگهای با مکانیزم عملکرد اهرمی)

Winchester Model 1873 Short Rifle 1495

تفنگ وینچستر مدل 1873

تفنگهای lever-action از نوع اسلحه های گرم می باشند که با استفاده از یک اهرم واقع در اطراف ماشه برای مسلح کردن مورد استفاده قرار می گیرند. این دسته از سلاح ها در مقایسه با سلاح های bolt-action نیمه اتوماتیک محسوب می شوند. همانطور که گفته شد بیشتر lever-action ها از نوع سلاح های گرم می باشند اما بعضی از تفنگهای ساچمه ای یا همان شات گان ها و چند نوع تپانچه نیز با این مکانیزم عملکرد ساخته شده اند. بسیاری از کارخانه های تولید سلاح نظیر مارلین و سویج از این نوع تفنگ با این مکانیزم عملکرد تولید می کنند. اما یک نوع بسیار مشهور و معروف از این مدل سلاح، تفنگ وینچستر مدل 1873 می باشد.

اولین موفقیت و دستاورد در مورد تفنگهای ساچمه ای اتومات از نوع lever-action مدل Winchester M1887 بوده که توسط جان برونینگ مخترع معروف سلاح در سال 1885 میلادی به سفارش شرکت اسلحه سازی وینچستر که در زمینه ساخت تفنگهای ساچمه ای اتومات فعالیت می کرد ساخته شد. تفنگهای lever-action با هدف مطرح کردن برند تجاری وینچستر در آن زمان توسط همین شرکت تولید شدند که به واسطه تولید همین نوع سلاح شرکت وینچستر بسیار معروف و مشهور هم گردید. این در حالی است که همه ی این تفنگ ها با وجود اعتراضات جان برونینگ مبنی عملکرد بهتر تفنگهای ساچمه ای با مکانیزم عملکرد slide-action نسبت به lever-action توسط شرکت وینچستر تهیه و تولید گردید.

M1887 LH

تفنگ شات گان مدل وینچستر M1887

 با وجود اینکه تفنگهای lever-action در نظر بسیاری از شکارچیان و ورزشکاران رشته تیراندازی بسیار محبوب است، اما این سلاح از نظر ارتش مورد مقبولیت چندانی قرار نگرفته است و دلیل اصلی آن هم عدم تائید عملکرد تیراندازی با این سلاح در حالت خوابیده (دمر) می باشد. علی رغم سرعت بالای شلیک و طول برد کوتاه تر تفنگهای lever-action نسبت به تفنگهای bolt-action این سلاح هنوز هم محبوبیت خود را در کاربردهای ورزشی و به خصوص شکار با بردهای کوتاه و متوسط در جنگل و بوته زارها حفظ نموده است. مورد استفاده سلاح های گرم lever-action نیز توسط گاردهای امنیتی زندان ها در ایالات متحده و همچنین توسط نگهبانان و ماموران حیات وحش در برخی از مناطق دنیا می باشد.

در نهایت اغلب کارشناسان عقیده دارند که بر خلاف تفنگهای bolt-action که آنها را می توان تنها با یک دست به کاربرد، در مورد تفنگهای lever-action و pump-action توصیه می شود که این نوع سلاح ها با هر دو دست مورد استفاده قرار گیرند.

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.