امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ماهی مَشو
کوههای حاشیه ی دریای خزر چشمه های آبی فراوان دارند که به سمت دریای خزر جاری می شوند. به همین خاطر اکثراً یا شاید همه شهرهای حاشیه دریای خزر حداقل یک رودخانه از وسط آن می گذرد تا به دریا برسد . این رودخانه ها زیستگاه اصلی ماهی هایی هستند که برای تخم ریزی از دریا به آنجا می روند. ماهی قزل آلا بیشتر از هر نوع دیگر در این رودخانه ها به سمت بالا حرکت می کند تا در جایی امن تخم ریزی کند . این ماهی تمایل زیادی به شنا کردن در خلاف جریان رودخانه دارد تا حدی که از خیلی از جریان های تندی که از بلندی سنگ به پایین میریزد با تلاش و تقلا موفق به بالا رفتن می شود.این پیش روی در جایی متوقف می شود که به آن «ماهی مشو» گفته می شود؛ جایی که طبیعت مسیر حرکت آب را به شکلی تغییر داده که هیچ ماهی ای قادر به بالا رفتن از آن نیست . ماهی مشو جایی است که جریان آب از دل سنگی در بلندی به درون حوضچه ای می¬ریزد و در گویش گیلکی به معنی «ماهی نرو» می باشد.. شهرستان لنگرود واقع در شرق گیلان در چند روستای پیرامون خود این پدیده طبیعی را در خود دارد که از زیباترین و دیدنی ترین آن می توان ماهی مشو واقع در روستای «پنو » را نام برد. روستای پنو در 17 کیلومتری بخش اطاقور قرار دارد که یکی از توابع لنگرود است. برای دیدن ماهی مشو از لنگرود به سمت بخش اطاقور که در جهت جنوب قرار گرفته است رفته، سپس از آنجا به سمت روستایی به نام خرما حرکت می¬کنیم. پس از طی مسیری حدوداً 17 کیلومتری از اطاقور به یک پل بتنی بزرگ می¬رسیم که یک جاده خاکی درسمت چپ آن قرار دارد که به سمت بالا می¬رود. این جاده خاکی ما را به سمت روستای پنو می برد . بعد از طی حدود 2 کیلومتر جاده خاکی به جایی می¬رسیم که باید از یک مسیر مال¬رو (اصطلاح محلی)- مسیری که تنها پیاده می¬توان از آن گذشت- به سمت ماهی مشو راه را ادامه می¬دهیم.
10 دقیقه پیاده¬روی در این مسیر و در دل جنگلی بکر و زیبا ما را به ماهی مشو می¬رساند که البته بدون راهنمایی افراد محلی یا راه بلد، پیدا کردن این مسیر امکان¬پذیر نیست مگر آنکه قبل از ورود به جاده خاکی یعنی حدوداً 200 متر قبل از شروع جاده خاکی پیاده روی را آغاز کرده و پس طی مسیری کوتاه که آن هم در سمت چپ قرار می¬گیرد خود را به جریان رودخانه برسانیم. جریان رودخانه دقیق¬ترین مسیر برای رسیدن به ماهی مشو است که البته مسیر چندان راحتی نیست و بدون داشتن تجربه و تجهیزات مناسب از جمله لباس و کفش مناسب، عبور از آن می¬تواند خطر ناک باشد.
آن¬هایی که از مسیر خاکی روستای پنو به ماهی مشو می¬رسند طبیعتی بکر و منظره شگفت انگیزی از هنر نمایی طبیعت را که با آب و سنگ ساخته شده است، به نظاره می نشینند . اما ماجراجویانی که از مسیر رودخانه به آنجا می¬رسند علاوه بر این، چشم اندازهای بی نظیری را سر راه خود می بینند که آدم را به یاد آلیس در سرزمین عجایب می¬اندازد . پل های چوبی کوچکی که روستاییان برای عبور خود ساخته¬اند ، درختان تنومندی که روی عرض رودخانه افتاده¬اند و گاه راه عبور را مسدود می¬کنند  و شکاف¬های سنگی عمیق و عظیمی که عبور از میان آن¬ها ترس و هیجان را در وجود آدم بیدار می¬کند.
سنگی عظیم در دل کوه و ریزش مداوم آب از دهلیزی در این سنگ حوضچه بزرگی را پدید آورده که مقصد نهایی ماهی¬های سردآبی می باشد. آب این حوضچه در وسط تابستان بسیار سرد و گاهی تحملش برای آنهایی که می خواهند پای خود را در آب فرو کنند سخت است.
حوضچه ای به عرض 14 متر به طول 13 متر و عمقی که در زمان پر آبی به 5 متر می رسد . ارتفاع آبی که از دهلیز به پایین می ریزد 8 تا 10 متر است . محیط حوضچه تقریباً همیشه کم نور است چون تمام آن در دل سنگی عظیم قرار دارد . سقف سنگی آن و پوشش گیاهی بالای این سنگ ورود نور را به این فضا سخت می¬کند . ایستادن در دهنه این حوضچه با صدای ریزش مداوم آب فضایی هیجان انگیز و زیبایی را پدید می¬آورد.

 نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.