امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سایت های پرنده نگری میزبان علاقه مندان به طبیعت
زمستان ایران، بهشت پرندگان

talab
به طبیعت رفتن و در آرامش طبیعت بکر به تماشای پرنده ها نشستن از جمله تفریحاتی است که حتی برای چند ساعت هم که شده آدم را از دل نگرانی ها و دغدغه های زندگی به کل دور می کند و شش دانگ حواس فقط و فقط جمع دیدن پرنده های گوناگونی می شود که در پیرامون در جنب و جوشند. به ویژه اگر سایت مناسبی را برای پرنده نگری انتخاب کنیم و البته فصل مناسبی را.
یکی از مناسب ترین فصل ها برای دیدن پرنده ها به خصوص پرنده های آبزی و کنار آبزی و مهاجر همین فصل زمستان است. به خصوص اگر در نزدیکیتان آبگیری، تالابی، دریاچه ای و یا سدی باشد. حتا شالیزارها و زمین های کشاورزی هم معمولا در زمستان به دلیل داشتن منابع غذایی غنی محل تجمع برخی از گونه ها هستند. ولی اگر به دنبال پرنده نگری به صورت کمی حرفه ای تر هستید و ترجیح می دهید در سفری چند روزه وقتتان را برای دیدن و شناسایی تعداد بیشتری پرنده صرف کنید بهتر است تالاب ها شناخته شده در این حوزه را بهتر بشناسید و از بین آن ‍ ها دردسترس ترین را انتخاب کنید. در صفحات بعد چند تالاب را معرفی می کنیم. هرچند که هریک از استانهای کشورمان حتا در غالب یک سد و یا آبگیر به نوبه خود مراکزی را برای تجمع پرندگان حتا به صورت گذری و نه به منظور زمستان گذرانی دارند ولی از آنجا که در سال های اخیر متاسفانه بسیاری از تالاب ها به دلایل گوناگون از بین رفته اند حتما پیش از آغاز سفر از صحت و سلامت و یا حتا بود ونبود تالاب مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید هر چند که اخیرا به آن سفر کرده باشید!
آلاگل
تالاب آلاگل بزرگ ترین دریاچه استان گلستان و یک تالاب آبشور است که در نزدیکی مرز ترکمنستان و در مرکز شوره زار بزرگ ترکمن صحرا واقع شده است. این تالاب در شهرستان گنبد کاووس بخش داشلی برون و در کنار شهر اینچه برون واقع است. فاصله این تالاب تا شهر گنبد کاووس حدود 75 کیلومتر مربع است. تالاب بین المللی آلاگل نیز همچون بسیاری از تالاب های کشور هر ساله در فصل زمستان پذیرای پرندگان مهاجر بسیاری است که در این تالاب  جوجه آوری نیز می کنند. تا کنون 85 گونه پرنده شامل 19 گونه بومی و 66 گونه مهاجر در تالاب های آلاگل، آجی گل، آلما گل شناسایی شده است. از پرندگان مهاجر 14 گونه آن عبوری بوده و بقیه زمستان گذرانی می کنند و یا در تابستان جوجه آور هستند. برخی پرندگان مشاهده شده در تالاب آلاگل عبارتند از فلامینگو، غاز پیشانی سفید، پلیکان سفید. پلیکان پا خاکستری، قوی گنگ، قوی فریاد کش، انواع کشیم ها، بوتیمار های کوچک، سلیم ها و پرستوها.
تالاب چغاخور
تالاب میقان
دریاچه شورمست
تالاب امیر کلایه
تالاب فریدون کنار
تالاب گمیشان
میانکاله
تالاب کانی برازان

ادامه مطلب در فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت زمستان 1392 شماره 34 (لینک دانلود شماره 34)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.