امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کیت بقاء درطبیعت

kit
بی تردید دست یابی به دانش و مهارت بقا در طبیعت، بر آموزش هر مهارت دیگری اولویت دارد.در روند آموزش نجات در کوهستان نیز نخستین مهارتی که به نجاتگران می آموزند توانایی بقا و زنده ماندن در شرایط دشوار محیطی است. کوه نوردان و طبیعت گردان  و دیگر کاربران طبیعت نیز باید نخست ظرفیت های بقا در محیط های طبیعی را به دست آورند و پس از آن به یادگیری تکنیک های حرکت در خاک، سنگ، برف و یخ بپردازند. یکی از موارد حائز اهمیت حفظ بقا در طبیعت کیف کمکهای اولیه (یا کیت کمکهای اولیه) و کیت بقاء است. هرچند کیت بقاء با کیف کمکهای اولیه تفاوت دارد اما ما با تلفیق هر دو یک کیف بقا طراحی میکنیم.
با توجه به شرایط خاص و متفاوت که در محیط های طبیعتی، بکر و دور از دسترس حاکم است و همچنین حادثه خیز بودن بالقوه محیط کوهستان، جنگل، دشت و کویر و عدم دسترسی به مراکز درمانی، لازم است تمامی دوستداران طبیعت دانسته های خود را در مورد این خطرات و نحوه جلوگیری از آنها و در مرحله بعد درمان صدمات ناشی ازاین گونه حوادث افزایش دهند. کیت بقا به منظور آماده کردن خودمان برای بدترین شرایط است. این جعبه که از نام آن مشخص است برای مواقعی تهیه و در تمامی برنامه ها حمل میشود که ادامه حیات ما به شکل جدی به خطر افتاده باشد. طراحی برای شرایط خاص و یا سخت چیزی نیست جز پیش بینی چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد و شما را در شرایط سخت قرار دهد و مرحله بندی کردن برای افزایش دادن شانس زنده ماندن.
پیش از هر سفر لیستی از وسایل ضروری مورد نیاز خود را که باید در کیت بقا قرار دارد، تهیه کرده و پس از جمع آوری، کیت امداد و نجات خود را مطابق لیست کنترل کنید. کار کنترل را همواره پیش از هر سفر انجام دهید. اگر کیت بقای شما در کوله پشتی تان قرار دارد و در هر فصلی و برنامه سفری بدون توجه آن را به همراه میبرید توجه داشته باشید که در هر فصل و شرایط محیطی خاص شما به تجهیزات متفاوتی نیاز دارید. پس از شرایط محیط را از قبل ارزیابی کنید. طراحی و تجهیز کیت بقا برای برنامه های مختلف از یک روزه تا چند روزه و در شرایط مختلف آب و هوایی و جغرافیایی متفاوت خواهد بود. حتما هر 6 ماه داروهای داخل کیت بقای خود را بررسی کنید و با کنترل داروها، داروهای تاریخ گذشته را از دور مصرف خارج کرده و داروهایی با تاریخ اعتبار جدید را جایگزین آنها کنید.
انتخاب اجزاء و لوازم کیت بقاء
انتخاب اجزاء و لوازم کیت بقاء هر کدام بر اساس تجربه کوهنوردان و طبیعت گردان در طی سالهای متمادی و طولانی و تحت شرایط گوناگون آب و هوایی و جغرافیایی مختلف صورت گرفته است و با گذشت زمان، صاحب نظران و کارشناسان این مجموعه را تکمیل تر کردند.
در تقسیم بندی محتویات این جعبه معمولا انها را به چند دسته تقسیم می کنند:
1- تجهیزات ارسال سیگنال (SIGNALING): مانند سوت، آیینه
2- تجهیزات مواقع ضروری (EMERGENCY DEVICES): مانند چاقوی چند کاره، کبریت ضد آب، فندک، قطب نما، شمع دیرسوز، چراغ قوه، دستمال کاغذی
3- تجهیزات ایجاد جان پناه (SHELTER AND PERSONAL PROTECTION): پتوی نجات
4- غذا و آب (WATER & FOOD): چای، نمک و شکر بسته بندی شده، مواد غذایی فشرده شده
*پزشکی (MEDICAL): چسب زخم، گاز استریل، پدالکلی، باندکشی، پماد سوختگی، بتادین، قرص کلر، قرص ها  (استامینافون، دیفنوکسیلات، نیتروگلیسیرین، متوکلوپرامید، رانیتیدین )، پودر ا.آر.اس، کیت مارگزیدگی، پدضد سرمازدگی انگشتان
*سایر تجهیزات چند منظوره (MISCELLANEOUS & MULTI- PURPOSE): کاغذ و قلم آب بندی شده، سنجاق قفلی، گیره کاغذ، نایلون بزرگ، طناب نازک، مقداری مفتول نازک، نخ و سوزن

توصیه های ویژه
در آماده سازی کیت خود، وسایلی را انتخاب کنید که بیش از یک کاربرد دارند. اگر شما دو وسیله دارید که کار یکسانی می کنند، از یکی از آنها برای کار دیگری استفاده کنید.( به کیفیت وسایلی که خریداری می کنید توجه کنید چراکه گاه اتفاق می افتد که ابزار نامرغوب شما را دچار یک چالش بزرگ می کند).
وسایل را دولا نکنید زیرا سبب افزایش وزن و اندازه کیت میشوند. سعی کنید وسایل را به صورت لایه لایه و به صورت کتابی بچینید و مهمترین وسایل را در دسترس قرار دهید.
جعبه کمکهای اولیه باید ضد آب بوده و به راحتی قابل حمل باشد. قابلیت دسترسی آسان از مهمترین شرایط یک کیت بقا است. در صورت وجود امکان متصل کردن آن به بدن امکان دستیابی سریع تر در شرایط اظطرار سهل تر میشود.

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.