امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سفری به سرزمین کهن، دزفول

shoy
شوی، عروس آبشارهای ایران
در کنار همه جاذبه های استان خوزستان دیدن یکی از زیباترین آبشارهای ایران که حدود 100 متر ارتفاع و 40 متر هم عرض دارد خالی از لطف نیست. آبشار شوی یا تله زنگ در جنوب شهرستان دورود و در بین کوه های سرتنگ شوی در حوالی روستای شوی و در 10 کیلومتری ایستگاه راه آهن واقع شده است. سرازیر شدن آب از دهانه ی غار مانند و سقوطی وصف ناپذیر، چشم اندازی بدیع را خلق کرده است. محلی ها این آبشار را «طاف شوی »  میخوانند.
برای رسیدن به آبشار دو را ریلی و جاده ماشین رو وجود دارد. مسیر ریلی، ایستگاه تله زنگ در مسیر دورود به اندیمشک است. اگرمبدأ حرکت شما تهران باشد و با قطار قصد طی مسیر را داشته باشید، باید قطار عادی تهران-اهواز را سوار شوید. ایستگاه تله زنگ سه ساعت پس از ایستگاه دورود خواهد بود. اما مسیر ماشین رو از شهر دزفول شروع میشود. این مسیر از سمت منطقه سردشت دزفول و پیر چل به آبشار منتهی میشود. باید از دزفول به سمت منطقه شهیون بروید. در 5 کیلومتری منطقه ای به نام پیر یا گوشه، مسیری ماشین رو وجود دارد که تا نزدیکی آبشار میرود. از محل توقف خودرو تا خود آبشار 2ساعت کوهنوردی و پیاده روی ساده منتظر شما خواهد بود. به تازگی از جاده دزفول به روستای پامنار تا پشت آبشار 35 کیلومتر جاده خاکی باز شده است که با یک ساعت پیاده روی به آبشار میرسند. آبشار شوی فوق العاده زیباست اما آنچه این سفر را برای شما دلپذیرتر و به یادماندنی تر میکند سختی و مشکلات راه است. اگر قصد سفر به آبشار را دارید پیشاپیش خود را برای یک سفر چندروزه با مسائل شیرین و تلخ پیش بینی نشده آماده کنید. اگر با قطار میخواهید خود را به آبشار برسانید بد نیست که بدانید قطار قبل از رسیدن به تله زنگ در ایستگاه های متعددی توقف میکند. مهم ترین آنها ایستگاه های بیشه، سپید دشت، چم سنگر، کشور، تنگ هفت و تنگ پنج است. این مسیر خصوصأ در فصل بهار فوق العاده زیباست. وقتی به سمت جنوب میروید، ارتفاعات معروف اشترانکوه را درسمت چپ خود خواهید دید. تونل های طویل و متعدد از خصوصیات دیگر این مسیر است. توصیه میشود مقدار زیادی از وقت خود را در کنار پنجره قطار بگذرانید. برای آنهایی که این مسیر را در روز طی کرده اند، طبیعت زیبا و پر صلابت زاگرس به یادماندنی است. قطار در کنار رودخانه خروشان سزار به جنوب میرود. سزار هرچه بیشتر میرود پر آب تر و سهمگین تر میشود؛ چرا که از هر دره، چشمه،رودخانه یا آبشاری به سزار افزوده میشود. معمولا قطارهای عادی ساعت 1:30 صبح به ایستگاه تله زنگ می رسند. بنابراین بهتر است شب را در مسجدی که در کنار ایستگاه راه آهن است سپری کنید. بهترین زمان حرکت به سمت آبشار هم یکی دوساعت قبل از طلوع خورشید است. چون با توجه به گرمای منطقه، بخشی از مسیر را به دور از تابش اشعه خورشید طی خواهید کرد. برای رسیدن به آبشار 4تا 5 ساعت در راه خواهید بود. مسیر از سمت راست ایستگاه شروع میشود. ادامه مسیر در مجاور یک رودخانه به روستایی با دو خانوار منتهی میشود. بعداز این روستا، روستای سرسبز شوی قرار دارد. قبل از رسیدن به روستا لازم است از عرض رودخانه عبور کنید.

ادامه مطلب در فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت تابستان 1393 شماره 36

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.