امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

منطقه حفاظت شده پرور

parvar 1
شاید یکی از متنوع ترین اقلیم های زیستگاهی ایران رابتوان در منطقه پرور استان سمنان دید. منطقه ای با ارتفاعات بلند و صخره های کوهستانی و جنگلی تا عرصه های دشتی و دره های کم عمق، که جانوران گوناگونی را در خود جای داده است. در نواحی شمالی این منطقه جنگل های پهن برگ هیر کانی و در قسمت های جنوبی پوشش های کویری را شاهد هستیم.
برای ورود به منطقه حفاظت شده پرور دو ورودی اصلی در قسمت جنوب غربی و شمال شرقی است وجود دارد. برای ورودی جنوب غربی در منطقه رضاآباد وارد منطقه شده و پس از گذشتن از فولاد محله در شمال شرقی از منطقه خارج میشود. این جاده آسفالته بین شهری راهی است که سمنان را به ساری در استان مازندران متصل می کند و در مسیر از شهرهای مهدیشهر و شهمیرزاد گذشته و از داخل منطقه از مسیر ساری از کیاسر نیز عبور میکند. یکی از طولانی ترین راه های فرعی، راه رسم رودبار، پرور، شلی، چاشم، شهمیرزاد است که بخشی ازاین راه تا روستای کولیم آسفالت و بقیه به صورت شنی و جیپ رو بوده و در حدود 50 کیلومتری طول دارد. منطقه حفاظت شده پرور در دامنه های جنوبی سلسله جبال البرز شرقی واقع گردیده است که از نواحی شمالی متاثر از جریانات توده های هوای شمال کشور و از نواحی جنوبی به ویژه جنوب شرقی تحت تاثیر سیستم های جوی موثر بر فلات مرکزی ایران قرار گرفته است.
میزان متوسط ریزش های جوی در مناطق جنگلی به بیش از 500 میلی متر و در نواحی کم فراز میانی و جنوبی به حدود 260 میلی متر میرسد. دمای متوسط روزانه در گرمترین ماه سال به 2/19و در سردترین ماه سال به  9/2- درجه سانتی گراد می رسد.
در این منطقه یک رشته رودخانه دائمی بوده که از خارج منطقه در ارتفاعاتی به نام نیزوا سرچشمه میگیرد و پس از عبور از نواحی غربی و شمالی منطقه در نقطه ای بنام کشه رودبارک از منطقه خارج و یکی از انشعابات رودخانه تجن در مازندران را تشکیل میدهد.
منطقه حفاظت شده پرور درسال 1346 به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین گردید و بعدها بخشی از نواحی شمال محدوده حفاظت شده پرور از آن جدا و به عنوان منطقه حفاظت شده دو دادنگه معرفی گردید. منطقه حفاظت شده پرور هم اکنون با وسعتی بالغ بر 53840 هکتار در برگیرنده یکی از بکرترین زیستگاه های حیات وحش کشور بوده که به مدد محیط بانان زحمتکش اداره کل حفاظت محیط زیست سمنان حفاظت میگردد. برای پایداری وحش و مدیریت تنوع زیستی سه منطقه امن صیدوا، کلورد، و سرم لعلوم خاکی دره از سوی سازمان حفاظت شده مشخص گردید تا هر گونه توسعه ای در این محدوده ممنوع گردد.

ادامه مطلب در فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت تابستان 1393 شماره 36

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.