امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عکاسی از حیوانات در طبیعت

عکاسی از حیوانات تکنیکی ترین و پرچالش ترین نوع عکاسی طبیعت است. برای گرفتن عکس خوب از حیوانات تنها داشتن دانش این هنر کافی نیست بلکه باید سوژه و تجهیزات خود را به خوبی بشناسید.
ترکیب بندی
به تصویر کشیدن یک حیوان کار بسیار ساده ای است اما می بایست چند قانون ساده در مورد ترکیب بندی را به یاد داشته باشید. از کادر بندی بسیار بسته اجتناب کنید. در غیر این صورت سوژه محصور و بسته به نظر می رسد؛ مهم این است که مقداری فضای خالی و باز برای حرکت چشم بیننده باقی بگذارید تا تصویر پویش و حرکت را القا کند. این فضای خالی را پشت سوژه قرار دهید این طور به نظر می رسد که جانور در حال خارج شدن از تصویر است.
چرخش سر
قانون ساده دیگر برای گرفتن عکس خوب، این که زمانی عکس بگیرید که سوژه در حال حرکت به سوی شماست یا حداقل موازی با شما در حرکت است و یا وقتی که به شما نگاه می کند.


زاویه دید
یک از اشتباهات عمومی تمام عکاسان مبتدی گرفتن عکس از حیوانات و گیاهان از ارتفاع همسطح دید یک انسان؛ یعنی 160 تا 170 سانتی متری است. معمولا این عکس ها یک پرسپکتیو بلند یا کوتاه دارند وبسیار مبتدی به نظر می رسند. اگر می خواهید عکس هایتان جذاب تر شوند باید زوایه دید کوتاهتری انتخاب کنید. دوربین باید در سطح ارتفاع چشمان سوژه یا حتی کمتر باشد. برای اینکه بتوانید به حد کفایت پایین بیایید به یک سه پایه، با پایه مرکزی کوتاه نیاز دارید. میله وسطی اکثر سه پایه ها بسیار بلند است   اما عمدتا می توانید با یک میله کوتاهتر، آن را عوض کنید. با پایه های کاملا باز( به صورت عرضی نه طولی) و میله مرکزی کوتاه میتوانید دوربین را تا ارتفاع 20 تا 30 سانتی متری زمین قرار دهید. عکس هایی که در سطح مساوی با سطح چشمان سوژه گرفته می شوند پرسپکتیو بهتری دارند و حس رو در رو بودن با سوژه را القا می کند؛ به علاوه عکس گرفتن از زاویه ی کوتاه، پس زمینه ی مبهم تر و یکنواخت تری ایجاد میکند. مزیت دیگر ارتفاع کم این است که کار عکاسی حیوانات را بسیار ساده تر می کند؛ فیگورتمام نمای بدن انسان باعث ترسیدن بیشتر حیوانات می شود. در عوض اگر شما در ارتفاع پایین و نزدیک زمین قرار بگیرید می توانید بدون اینکه سوژه  ی خود را بترسانید بیشتر به آن نزدیک شوید. گاهی اوقات وقتی میخواهید پایین تر از سوژه قرار بگیرید و یا وقتی می خواهید سوژه های بسیار کوچک را عکاسی کنید، حداقل ارتفاع 20 تا 30 سانتی متری هم بسیار بلند است. دراین شرایط تنها راه برای رسیدن به مناسب ترین ارتفاع و زاویه دید قرار دادن مستقیم دوربین بر روی زمین است؛ با قرار دادن دوربین روی زمین میتوانید عکس های خارق العاده ای بگیرید. حتی با وجود اینکه نگاه کردن از ویزور دوربین بسیار مشکل است، در این شرایط زاویه یاب مناسب است. جدای ازاین مساله شما می بایست از سرعت شاتر بالایی استفاده کنید تا بر مشکل لرزیدن دوربین فائق شوید. در غیر اینصورت اگر شما ازسوژه ثابتی عکس بگیرید میتوانید از کنترل از راه دور استفاده کنید تا از تکان خوردن دوربین جلوگیری کنید.

ادامه مطلب در فصلنامه بهار 1394 شماره 38

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.