امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

حیات وحش حراج!
قاچاق حیوانات به اقدامی گفته می‌شود که طی آن افرادی به جمع آوری، حمل و نقل و خرید و فروش غیرقانونی حیوانات می‌پردازند قاچاق حیات وحش از پر سودترین نمونه های قاچاق دردنیا است که به قولی پس از مواد مخدر یکی از بزرگترین تجارت‌های غیرقانونی بین المللی محسوب می‌شود. این نوع قاچاق در دوسطح ملی و بین المللی انجام می‌گیرد و کشورهایی که از تنوع زیستی بالایی برخوردارهستند با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنند. با علم به این حجم از قاچاق حیوانات در جهان، بی راه نیست در کشوری مثل ایران که نظارت بر حمل ونقل و خرید و فروش حیات وحش چندان قوی نیست، سودآوری این تجارت غیرقانونی برای برخی افراد منبع درآمد خوبی باشد.

ghachagh heyvanat
قاچاق حیوانات در ایران معمولا به دوشکل عمده صورت می‌گیرد:
نوع اول قاچاق پرنده‌های شکاری به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است. علاقه‌مندان به پرنده‌‌های شکاری در کشورهای عربی بسیار زیاد هستند و پرنده شکاری با مبالغ بسیار بالایی از قاچاقچیان خریداری می‌کنند. بر اساس آمار، هر سال حداقل صدو پنجاه نوع از پرنده‌های شکاری ازایران به کشورهای عربی قاچاق می‌شوند.شیوخ عرب با آموزش پرندگان شکاری از آن‌ها برای شکار، به ویژه شکار هوبره استفاده می‌کنند. اما قضیه به این جا ختم نمی‌شود. بلکه برای تغذیه‌ی پرنده‌های شکاری، تعداد بالایی هوبره نیز از ایران خارج می‌شود؛ قاچاق این پرندگان از طریق لنج‌های باری و از سواحل جنوبی کشور صورت می‌گیرد.
برای نمونه در مهرماه سال جاری نیروهای یگان محیط زیست منطقه جاسک در عملیاتی موفق به کشف محموله‌ی بزرگی از قاچاق ‌14 شاهین و 14 هوبره خبر داده است.
ادامه مطلب درفصلنامه حفاظت شکاروطبیعت  پاییز 1394 شماره 40 (لینک دانلود مجله شماره 40)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.