امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شناخت ویژگی های شیرهای ایرانی در نقشینه های تاریخی ایران

shenakhte shir
اگر روزگاری گذر خوانندگان گرامی به پاسارگاد افتاد شاید بدنباشه به شیری در دیواره ی کاخ آپادانا که در حال نبرد با گاو است با دقت بیشتری نگاه بیاندازند. یال کشیده شده تا زیر شکم در این دوره دیگر در دوران‌های بعدی و هنر اسلامی دیده نمی‌شود.
در اکثر قریب به اتفاق شیرهایی که در آثار هنری ایران و هند دیده می‌شود یالی کم پشت بر پشت گردن مشاهده شده و یادآور این مصرع مولانا می‌باشد.
شیر بی‌یال و دم و اشکم که دید! پس از تسخیر شهر نینوا ه دست متحدان مادی و بابلی، هرچند به ظاهر دولت جنگاور آشور به تاریخ پیوست اما ردپای نفوذ جریان هنر آشوری آشکارا در پاسارگاد هویداست. تمدن اشور در شمال میان رودان و جنوب کردستان عراق پایه‌گذاری شد، در جایی که تا سال 1880 ببر هیرکانی و تا سال 1914 شیر ایرانی و تا سال 1950 گوزن زرد میان رودان وجود داشت.
یکی از واقع گرایانه‌ترین شیوه‌های نقاشی به دوران گور کانیان هند تعلق دارد و در آثار این دوره مانند دوران اسلامی ایران شیرها فاقد کوپال انبوه می‌باشند ولی وجود یال کشیده شده تا زیرشکم در شیرهای آشور و شباهت این آرایش به شیر بربری یک فرضیه را تقویت می‌نماید.
نخستین شیرهای وارد شده به اروپا از سال 1500 از سواحل شمال آفریقا (ساحل بربری) و کوهستان‌های مراکش کرفته می‌شدند. ارتفاعات اطلس آخرین پناهگاه شیرهای باشکوه در اوایل قرن بیستم به حساب می‌آمد و به دلیل...
ادامه مطلب در فصلنامه حفاظت شکاروطبیعت پاییز 1394 شماره 40 (اینک دانلود مجله شماره 40)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.