امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کوکر بادیه گرد طناز

kooker
روی خط لرزان افق سایه ها به پرواز در آمدند و نزدیک تر فرود آمدند. نقشی به بی پیرایگی طبیعت و رنگی به غایت موزون، هنر نقاش جهان است بر پیکره ی این بادیه گرد تنه. آسمان زنده میشود به غوغوی دلنشین باقرقره ها... هیاهوی شیرین کوکرها سکوت بیابان را می شکند و آغاز سرما به گرمای حضورشان بهارانه می شود. این پرندگان در دسته های چندهزارتایی سرمای سیبری را به امید یافتن آشیانه ای گرمتر ترک کرده وارد سرزمین های جنوبی می شوند. اقلیم خشک و نیمه خشک ایران با زیستگاه های بیابانی و ریگزارها و دشتهای نیمه بیابانی مملو از بوته های خوش دانه منزلگاهی به غایت مطلوب برای زادآوری این بیابان گرد خوش صورت است.
محبوب ترین منطقه برای کوکرهای مهاجر دشت صحرای «دهنا» در عربستان سعودی و جلگه ی «وادی بنی خالد» در عمان است. این مناطق سرشار از منابع غذایی مناسب برای کوکرها بوده و آنها را به این زیستگاه می کشاند. به دلیل باتلاقی بودن ساحل رودخانه ی وادی بنی خالد، کوکرها ترجیح می دهند از برکه هایی که در بیابان های این اطراف و دشت ها ایجاد شده اند آب بنوشند و این کار را به صورت دسته جمعی انجام می دهند. کوکرها برای رسیدن به برکه های آب شیرین گاه تا 125 کیلومتر در روز پرواز می کنند.
«قطا» یا «کوکر» پرنده ای بسیار کم جرات است و با دیدن انسان به شدت وحشت می کند. به علاوه مانند گنجشک به هیچ عنوان با قفس خو نمی گیرد و خانگی نمیشود؛ به همین دلیل اگر آن را در قفس کنید با دیدن اولین انسان آنچنان پر می زند و خود را به در و دیوار می کوبد که این تقلا موجب مرگ او میشود؛ و معدود با قرقره هایی که تن به اسارت می دهند نیز گاه که کوکرهای مهاجر از آن حوالی عبور می کنند صدایی هم آهنگ با آنها مثل (قطا قطا ) یا صدای ( کَرکَر ) سر می دهند، و این نشان از دلبستگی آنها به پرواز دارد.
در کشور عمان این پرنده حفاظت شده است، مسوولین حفاظت محیط زیست عمان برای جلوگیری از شکار کوکر به طور جدی می کوشند. از سال 1989 میلادی به فرمان فرمانروای عمان سلطان قابوس بن سعید هرگونه شکار پرندگان به طور قطعی ممنوع شده و هرکس خلاف آن عمل کند مجازات و جریمه می شود.

ادامه مطالب در فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت بهار 1393 شماره 35 (لینک دانلود مجله شماره 35)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.