امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آموزش موزه سازی و مجسمه سازی حیات وحش

moze sazi

مراحل ساخت مجسمه پرنده
مجسمه سازی یکی از هفت هنر برتر جهانی می باشد که به دلیل قدمتی باستانی، زادگاهی برای تولد این هنر ارزنده در نظر گرفته نشده است. مجسمه های بسیاری از ایران باستان برجای مانده اند که یادگار دستان هنرمند و توانمندی است که آثار خویش را جاودانه نموده اند. هنر مجسمه سازی هم از دنیای امروز عقب نمانده و گام به گام با آن، رنگ تغییر و پیشرفت را به خود گرفته است. امروزه مجسمه سازی ابعاد مختلفی به خود اختصاص داده است؛ یکی از این ابعاد ساخت مجسمه حیوانات و جاندارانی است که در حقیقت مواهب الهی و بخشی از طبیعت هستند. یکی از ویژگی هایی که مجسمه سازی را از دیگر هنرها متمایز می کند آفرینش سه بعدی و حجم دادن به ایده مورد نظر است. برای آشنایی با مراحل ساخت و نحوه آفرینش یک مجسمه ، ساخت مجسمه پرنده طوطی به عنوان نمونه تشریح میشود. این مجسمه شباهت زیادی به گونه واقعی آن دارد و اگر تا به حال یک طوطی را از نزدیک ندیده اید می توانید با ویژگی های ظاهری آن آشنا شوید. برای ساخت مجسمه پرنده پنج مرحله باید طی شود.
مرحله اول: طراحی
دراین مرحله نیاز به شناخت آناتومی بدن پرنده داریم. پس از مطالعه و بررسی آناتومی و ویژگی های ظاهری بدن پرنده، هنر و خلاقیت مان را به کار می بریم و طرح پیکر پرنده را با مداد به روی کاغذ می آوریم.
طراحی پرنده باید به دقت صورت گیرد و حتی جزئیات ریز و جزئی ازچشم شما دور نماند.برای مثال به اندازه دقیق بال ها، خمیدگی نوک منقار و حتی میزان تیزی پنجه ها باید دقت کرد.
مرحله دوم: اسکلت سازی
اسکلت سازی یکی از مراحل دشوار ساخت مجسمه است.دراین مرحله باید به حجم توجه زیادی شود. با استفاده از سیم های مفتولی که بسیار قابل انعطاف هستند اسکلت مجسمه ساخته میشود. با استفاده از ابزاری مانند انبر دست و سیم چین، سیم های مفتولی را می چینیم و بهم متصل می کنیم و بر اساس طراحی مان نمونه را شکل می دهیم.
مرحله سوم: ساخت با مواد خمیری
این مجسمه از مواد خمیری ساخته  می شود. خمیر مخصوص مجسمه سازی از ترکیب پودر مل وچسب چوب تهیه میشود. ایجاد بافت دراین مرحله صورت می گیرد. خمیری که تهیه کردیم را با تیغه های مخصوص بر روی اسکلت میکشیم و از هنردستان مان برای شکل دهی به مجسمه استفاده میکنیم.دراین مرحله باید به برجستگی ها و تورفتگی ها توجه کنیم تا مجسمه به اندازه کافی با نمونه واقعی مطابقت داشته باشد.
مرحله چهارم: طبیعت سازی
خب مسلما جانداران دردل طبیعت بسیار زیباتر هستند. بنابراین دراین مرحله با استفاده از سنگ و چوب و شاخه های خشک طبیعتی مصنوعی را در اطراف مجسمه پدید می آوریم. توجه به اقلیم و نواحی که پرنده یا حیوان موردنظر در آن زندگی می کند به زیبایی کار می افزاید و باعث می شود مجسمه طبیعتی تر به نظر برسد.
مرحله پنجم: رنگ و نقاشی
پس از گذشت مدتی خمیر مجسمه شکل گرفته و کمی خشک شده است. دراین مرحله از رنگ های ضد آب استفاده می کنیم و مجسمه را رنگ  می کنیم. استفاده از رنگ مناسب و دقت در رنگ آمیزی بر طبیعی بودن کار می افزاید و گویی طوطی در طبیعت را پیش رویتان دارید.

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.