امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معرفی مینیاتور طبیعت ایران، گوزن شوکا

آشنایی با شوکا
شوکا که بانام گوزن کوچک و گوزن مینیاتور (Capreolus Capreolus) شناخته می شود. یک گونه از گوزن های اوراسیایی است و نسبتا کوچک مایل به قرمز و خاکستری و گاه مایل به قهوه ای است. این جانور سازگار به محیط های سرد است. این گوزن در اروپا پراکنش دارد. از این جنس دو گونه با نام گوزن کوچک اروپا و گوزن کوچک سیبری موجود است. همچنین این گونه در پیوست سه (Apendix lll) کنوانسیون برن و در لیست IUCN در بخش کمترین نگرانی (LC) قرار گرفته است که گونه از گسترش و فراوانی خوبی در محیط طبیعی برخوردار است. در جدول 1 تنوع تاکسونومیک شوکا آمده است.
پراکنش جهانی
گوزن شوکا در اروپا و آسیا پراکندگی دارد (شکل1). این حیوان جمعیت بسیار خوبی در اروپا دارد و جمعیت آن در نیم قرن اخیر افزایش چشمگیری نیز یافته و تنها در اروپای مرکزی به 15 میلیون راس رسیده است. اما در خاورمیانه وضعیت نامناسبی دارد ودر فلسطین و لبنان منقرض شده است.
پراکنش در ایران
در ایران زیستگاه اصلی این حیوان کرانه های دریای خزر است.تعداد بسیار کمی هم در غرب و شمال غرب کشور مشاهده شده اند. پراکندگی شوکا در ایران شامل کلیه مناطق  جنگلی خزر و جنگلهای بلوط مناطق اورامانات در غرب کشور است.
زیستگاه
مناطق جنگلی با پوشش زیرین نسبتا متراکم جنگل های جوان، جنگل های بین دشت و مناطق کوهستان بر خلاف مرال از جنگل های مناطق کوهستانی  مرتفع دوری می کند.
ویژگی های ظاهری (ریخت شناسی)
جثه جانور به مراتب کوچکتر از مرال است و تقریبا به اندازه آهو است. طول سر و تنه شوکا 95 تا135 سانتی متر طول و 65 تا 75 سانتی متر ارتفاع در ناحیه شانه و 15 تا 30 کیلوگرم وزن دارد. به علت بلندتر بودن پاها از دستها  کمی قوز دار به نظر میرسد. دم حیوان بسیار کوتاه و نا مشخص است.موهای تابستانی کوتاه و نرم به رنگ قهوه ای مایل به قرمز، موهای زمستانی نسبتا بلند و کلفت به رنگ خاکستری اند. در این فصل رنگ کفل ها سفید است. نرها شاخ دارند و و ماده ها بدون شاخ اند. شاخ نرها در پاییز می افتد و شاخها ناصاف هستند. هریک از شاخ ها در تمام دوران زندگی فقط سه شاخک دارد. در موارد نادری چهار یا پنج شاخک نیز مشاهده شده است. شاخها دراواسط پاییز می افتد. شاخ جدید که کرک دار است در طول زمستان رشد میکند و در فصل بهار کامل میشود. در نرهای یکساله شاخ ها شاخک ندارند ولی در برخی یک شاخه مشاهده میشود. بیشترین رشد شاخ در سنین چهار تا هفت سالگی است.

ادامه مطلب در فصلنامه پائیز 1394 شماره 37

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.