امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کارگاه مجسمه سازی و موزه سازی حیات وحش


مجسمه سازی یکی از هفت هنر برتر جهانی میباشد که به دلیل قدمتی باستانی، زادگاهی برای تولد این هنر ارزنده در نظر گرفته نشده است. مجسمه های بسیاری از ایران باستان بر جای مانده اند که یادگار دستان هنرمند و توانمندی است که آثار خویش را جاودانه نموده اند. هنر مجسمه سازی هم از دنیای امروز عقب نمانده و گام به گام با آن رنگ تغییر و پیشرفت را به خود گرفته است. امروزه مجسمه سازی ابعاد مختلفی به خود اختصاص داده است؛ یکی از این ابعاد ساخت مجسمه حیوانات و جاندارانی است که در حقیقت مواهب الهی و بخشی از طبیعت هستند. یکی از ویژگی هایی که مجسمه سازی را از دیگر هنرها متمایز می کندآفرینش سه بعدی و حجم دادن به ایده مورد نظر است. برای آشنایی با مراحل ساخت و نحوه آفرینش یک مجسمه ساخت مجسمه پرنده بالابان به عنوان نمونه تشریح میشود. این مجسمه شباهت زیادی به گونه واقعی آن دارد و اگر تا به حال یک بالابان را از نزدیک ندیده اید میتوانید با ویژگی های ظاهری آن آشنا شوید. برای ساخت مجسمه پرنده پنج مرحله باید طی شود.
مرحله اول: طراحی
در این مرحله نیاز به شناخت آناتومی بدن پرنده داریم. پس از مطالعه و بررسی آناتومی و ویژگی های ظاهری بدن پرنده هنر و خلاقیتمان را به کار می بریم و طرح پیکر پرنده را با مداد به روی کاغذ می آوریم. طراحی پرنده باید به دقت صورت گیرد و حتی جزئیات ریز و جزئی از چشم شما دور نماند. برای مثال به اندازه دقیق بال ها خمیدگی نوک منقار و حتی میزان تیزی پنجه ها باید دقت کرد.
مرحله دوم: اسکلت سازی
اسکت سازی یکی از مراحل دشوار ساخت مجسمه است. در این مرحله باید به حجم توجه زیادی شود. با استفاده از سیم های مفتولی که بسیار قابل انعطاف هستند اسکلت مجسمه ساخته میشود. با استفاده از ابزاری مانند انبر دست و سیم چین سیم های مفتولی را می چینیم و بهم متصل می کنیم و بر اساس طراحی مان نمونه را شکل می دهیم.
مرحله سوم:ساخت با مواد خمیری
این مجسمه از مواد خمیری ساخته میشود. خمیر مخصوص مجسمه سازی از ترکیب پودر مل و چسب چوب تهیه می شود. ایجاد بافت در این مرحله صورت میگیرد. خمیری که تهیه کردیم را با تیغه های مخصوص بر روی اسکلت می کشم و از هنر دستانمان برای شکل دهی به مجسمه استفاده میکنیم. در این مرحله باید به برجستگی ها و تو رفتگی ها توجه کنیم تا مجسمه به اندازه کافی با نمونه واقعی مطابقت داشته باشد.

ادامه مطلب در فصلنامه پائیز 1394 شماره 37

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.