امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مصاحبه با محیط بان با مخترع دستگاه ردیاب مکان تیراندازی و شناسایی وحوش


اصغر درخشان محیط بان استان چهار محال بختیاری است که در حال حاضر در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد مشغول به خدمت است. وی در سال های گذشته علاوه بر خدمت در سازمان محیط زیست، چند طرح را ارائه نموده که دراین حیطه بسیار کاربرد دارند. طرح های وی مورد تائید موسسات و ارگان ها قرار گرفته است.
آقای درخشان ازچه سالی وارد سازمان محیط زیست شدید و شغل محیط بانی را انتخاب نمودید؟
از سال 1375 وارد حیطه محیط بانی شده ام. در حقیقت عشق و علاقه بسیار به طبیعت به ویژه طبیعت زیبای زادگاهم باعث شد که شغل محیط بانی را برگزنیم.
طی مدت خدمتتان در چه مناطقی به فعالیت مشغول بوده اید؟
مناطق بسیاری که معمولا تحت مدیریت سازمان محیط زیست استان چهارمحال بختیاری بوده است. از جمله میتوانم به منطقه حفاظت شده شیدا، تنگ صیاد و سبزکوه  اشاره کنم که از این بین سبز کوه را به خاطر طبیعت منحصر بفردش بیش از همه دوست دارم و خاطرات زیادی از آن منطقه برایم بر جای مانده است.
این که شما هم محیط بان هستید و هم طراحی مبتکر،بسیار جالب است. با توجه به اینکه ارائه طرح های منحصر به فرد واختراع کار ساده ای نیست چه دلایلی شما را دراین مسیر قرار داد؟
علاقه به شغلی که دارم و در حقیقت مشکلات و سختی هایی که محیط بانان با آن رو به رو هستند انگیزه ای قوی برای ادامه این راه بوده است. زندگی با طبیعت من را به این فکر می اندازد که برای حفاظت آن، از عهده چه کارهایی دراین زمینه بر می آیم . طی این سال ها چندطرح، ارائه نموده ام که تعدادی از آن ها در سازمان ثبت اختراعات تهران به ثبت رسیده اند و تمامی آن ها در زمینه حفظ محیط زیست و حراست از آن بوده اند.
شنیده ام یکی از اختراعات شما ردیابی است که برای استفاده در مناطق حفاظت شده کاربرد دارد. لطفا در مورد کارکرد این دستگاه توضیح دهید؟
یکی از مهم ترین اختراعاتم «دستگاه ردیاب مکان تیراندازی و شناسایی وحوش» است. این طرح را در سال 1388 به ثبت رسانده ام و از آن زمان تا کنون منتظر هستم که از آن حداقل در یکی از مناطق حفاظت شده استفاده شود.

ادامه مطلب در فصلنامه بهار 1394 شماره 38

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.