امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

شکارگاه های پرتغال در تیررس شکارچیان ایرانی

porteghal
هزاران آفرین صدبارک ا...
از سه سال قبل جرقه برگزاری شکار گوزن قرمز (red deer) و گوزن اروپایی (fallow deer) و تنها گونه قوچ اروپا، موفلون در ذهنم زده شد. در این راستا با توجه به میزان ارتباط لازم با خارج از کشور در امر حیات وحش و برنامه ریزی شکار، رایزنی های لازم را شروع کرده و پس از بحث و بررسی فراگیر تصمیم به اجرای این برنامه در کشور بلغارستان گرفتم. طبیعی است که هر کاری تجربه نخستش به احتمال زیاد خالی از اشکال نیست و از طرفی این مسافرت ها با توجه به صرف وقت و هزینه منطقا فرصتی برای آزمایش و تست وجود ندارد، در نتیجه دقت در رایزنی و تجربه کافی و مهمتر از همه، طرف صحبت در خارج از کشور خیلی موثر خواهد بود. پس از مذاکره با تعدادی از دوستان علاقه مند، در نهایت دوم مهرماه سال جاری به همراه آقایان نصرت ا... اسپیاری، داریوش کیوان، رجالی و فرزاد به عنوان شکارچی و آقای تورج مرشدی زاده و شهریار اسپیاری  به عنوان همراه از ایران عازم سفر شدیم. از آن طرف هم دوست همراه و علاقه مندم  آقای دکتر میرخشتی نیز از کانادا حرکت کرد و در استانبول ترکیه به ما پیوست. به منظور سیر و سیاحت بیشتر و دیدن مناطق طبیعی با پرواز به ترکیه رفتیم و از آنجا با دو دستگاه ون به سمت مرز بلغارستان حرکت کردیم و بعد از حدود 3 ساعت وارد مرز بلغارستان شدیم و از طریق شهر بورگاس که در ساحل دریای سیاه قرار دارد به شکارگاه مورد نظرمان رسیدیم. کمپی بسیار مجهز در دل جنگلی مرتفع محل اقامتمان بود.
ما و شگردهایی بود که به کار می بردیم و گرنه گاو با کوچک ترین احساس حضور ما پا به فرار می گذاشتند. برخلاف کوه که فضا باز است و میتوان همه چیز را در فاصله های دور نظاره کرد در جنگل میدان دید بسیار محدود است و بزرگترین عامل امنیت برای گاو تنها صدای عامل تهدید کننده است، به همین دلیل بیشتر تمرکز احتیاطی  این حیوان متوجه عناصر شنیداری است تا دیداری. البته گویا حس می کنند که ممکن است از روی رد مورد تعقیب قرار بگیرند بنابراین گاهی با برگرداندن سر هوای پشت سر خود را هم دارد.
ادامه مطلب از فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت زمستان 1392 شماره 34 (لینک دانلود مجله شماره 34)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.