امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مشاهده مستقیم معتبرترین روش سرشماری

saeshomari
سرپرست اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید
تعیین تعداد پروانه های صادره شکار و صید اعم از پرندگان و پستانداران مبتنی بر چه اصولی است؟
عموما در خصوص صدور پروانه شکار پرنده یا پستاندار، تعداد و حتی دستورالعمل هایی که هر ساله صادر می گردد نظرات کارشناسی استان ها اخذ و پس از کسب نظر دفاتر تخصی سازمان در کمیته ای متشکل از کارشناسان دفاتر مربوطه که به همین منظور تشکیل می گردد نظرات جمع بندی و تصمیم سازی صورت می پذیرد و در نهایت در صورت تایید مقام عالی سازمان سهمیه ها و دستورالعمل ها به استانها ابلاغ می گردد.
اخیرا در گزارشی منتشر شده بود که به اجبار برای برخی از استان ها بدون این که مدیر و کارشناسان استان تمایلی داشته باشند پروانه شکار در نظر گرفته میشود. این موضوع صحت دارد؟
چنین چیزی را بنده حداقل ندیده ام و نه شنیده ام. چنانچه در بالا هم گفتم سهمیه استان ها بر اساس در خواست کتبی هر استان و ملاحظات دیگر تعیین می گردد. حتا بعضا در موارد بسیاری بعد از اعلام سهمیه مدیر کلی ممکن در خواست کاهش، محدودیت در گونه و یا منطقه ای را داشته باشد. که بنا بر درخواست استان به اجرا در می آید. البته لازم به ذکر است در بندهایی از دستورالعمل ها اختیار ممنوعیت برای یک گونه یا منطقه خاص به استان ها داده شده است.
به نظر نمی رسد آمار صحیح و دقیقی از گونه های قابل شکار در کشور وجود داشته باشد. وقتی آمار پایه صحیح وجود نداشته باشد چطور میزان برداشت مشخص می شود؟
گونه های قابل شکار که چند گونه از قبیل کل یا پازن، قوچ، آهو و برخی از گونه هایی که آسیب رسان نامیده می شوند ممکن است به نظر برسد که برای تعیین تعداد قابل برداشت برنامه یا آماری وجود نداشته باشد ولی انجام سرشماری در استان ها جزو وظایف اصلی است که دو بار در سال در تابستان و زمستان انجام می شود و پیشنهاد استان ها هم بر اساس نتایج سرشماری به عمل آمده ارایه میشود.
آیا روش درست اجرایی مبتنی بر اصول علمی برای تخمین جمعیت و یا سرشماری حیات وحش اعم از پرندگان و پستانداران وجود دارد؟
بله. در حال حاضر برای پستانداران قابل شکار از روش شمارش مستقیم زمینی که به نظر بنده اگر با دقت لازم انجام شود معقول ترین راه برای سرشماری است، صورت می گیرد. البته بعضی از دوستان ایراد می گیرند که ممکن است در اعلام آمار سرهم بندی و تبانی صورت گیرد و امار از حد واقعی بیشتر اعلام شود که این موضع با حضور و همکاری افرادی غیراز همکاران محیط زیست از جمله علاقه مندان به طبیعت، شکارچیان خوش نام، سمن های با حوضه کاری محیط زیست طبیعی، دانشجویان رشته محیط زیست و همیاران محیط زیست تا حدودی مدیریت شده و دقت کار بالا میرود
سرشماری پرندگان خصوصا پرندگان آبزی چندسالی است با همکاری کارشناسان هلندی و کار شناسان دفاتر تخصصی سازمان و استان های شمالی و جنوبی انجام می پذیرد که از روش شمارش مستقیم این کار به اجرا در می آید.

ادامه مطلب در فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت زمستان 1392 شماره 34 (لینک دانلود مجله شماره 34)

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.