امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نقش شکار در دولت های عالیه: شکار و سیاست و یا سیاست شکار

shekar 2
در منابع تاریخی اشاره شده که کوروش بزرگ پس از سفری به ارمنستان و تحکیم روابط با پادشاه ارمنستان و گرفتن چندهزار اسب برای سواره نظام ارتش به دعوت میزبان در جرگه شکاری بزرگ شرکت کرد که ما حصل آن چندین و چند گوزن و آهو و شیر بود.
همزبان با شکل گیری تمدن شهری و پیدایش امپراتوری ها در کنار رد و بدل نمودن انواع تحفه و هدایا، مراسم شکار یکی از تاثیر گذارترین شیوه های تحکیم مودت بین دولتها بوده است. شاید یکی از کهن ترین این گونه برنامه ها شکار فیل سوری بدست یکی از فرعون های مصری در دوران امپراتوری جدید در جنوب سوریه کنونی بود که پادشاهان باجگزار سوری به افتخار خداونگار سرزمین نیل ترتیب دادند و مدارک حاکی از نخجیر 110 زنجیر فیل سوری ( غربی ترین زیرگونه فیل آسیایی که به احتمالی تا 100 سال پیش از میلاد هنوز در جنوب سوریه، سرزمین میانرودان و خوزستان وجود داشت) به دست شکارگران سوار به ارابه بوده است.
ازقرن شانزدهم و ورود اروپاییان به ایران صفوی گاهی شاهد لطف پادشاه صفوی به فرنگیان بودیم که افتخار شکار در نخجیرگاه خاصه در اطراف اصفهان و به ویژه شکار با قوش های درباری را پیدا می کردند.
در دیپلماسی طبقه آریستوکرات (نجبای) قرن نوزدهم اروپا دعوت به شکار و مراسم پرشکوه آن جزئی جدا ناشدنی از تاریخ روابط سیاسی آن دوران بوده است. پس از پایان  جنگ کریمه و روی کار آمدن تزار الکساندر دوم، یکی از برادران تزار که گراندوکی بود با مرتبه آدمیرالی در نیروی دریایی برای آشنا شدن با نیروی نوین دریایی ( کشتی های زره پوش و مجهز به موتور بخار ) به آمریکا فرستاده شد ولی سفر به دشت های گسترده مرکزی با قطار برای شکار بوفالو بیشتر زمان این سفر را مصروف به خود داشت.
در میان طبقه حاکمه میتوان به قیصر ویلهلم دوم آلمان و ادوارد هفتم و جرج پنجم به عنوان شکارچیان حرفه ای نام برد که در سفرهای خارجی شکار تیراندازی بخش غیرقابل حذف برنامه آنها بوده است.

ادامه مطلب در فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت تابستان 1393 شماره 36

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.