امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرکار خانم ابتکار
با سلام
احتراما با توجه به شرایط موجود از طرف جمعی از دوستداران محیط زیست و علاقمندان به ماهیگیری ورزشی بر خود لازم دانستیم از زبان این گروه کثیر مطالب ذیل را حضورتان اعلام نمائیم.
ماهیگیری ورشی به عنوان یک ورزش مفرح در ایران وجهان از طرفداران بسیاری برخوردار است و حقیقتا تفریح سازنده و سالمی به شمار می رود، اما متاسفانه منابع و ذخایر ماهیان به دلیل سوء مدیریت طی چند دهه گذشته  کاهش یافته. که یکی از علت های آن ساخت سدهای متعدد بدون کارشناسی و تاثیر آنها بر آبهای پایین دست و به دنبال آن نابود کردن زیستگاههای طبیعی ماهیان بومی بدلیل پایین آمدن سطح آب و عدم دسترسی ماهیان به سرچشمه ها جهت تخم ریزی و احیای نسل های بعد، می باشد.
سازمان محیط زیست نیز برای ماهیگیران ورزشی و قانونمند هر ساله محدودیت های بیشتری اعمال می نماید بدون اینکه حرکتی در جهت تکثیر و رهاسازی ماهیان بومی در رودخانه ها و همچنین آموزش و فرهنگ سازی در خصوص نسل ماهیان و ماهیگیری ورزشی گرفته شده باشد.
در تکمیل عرایضمان لازم به ذکر است که در حال حاضر ماهیگیری در سدهای لار و کرج ممنوع گردیده، همچنین در رودخانه کرج و هراز ماهیگیری دارای بروکراسی ها و هزینه های بالایی برای اخذ مجوز است. ضمن اینکه جهت بهره برداری و کسب درآمد به شکل خصوصی مدیریت می گردد. ذخایر ماهیان جاجرود و سد لتیان هم  نابود گردیده و گونه های موجود نیز بومی نبوده که خود از عولمل نابودی آبزیان بومی می باشد. این اتفاق در سایر ذخایر آبی همچون لار نیز که زیستگاه گونه های نادر می باشد در حال رخ دادن است.
سرکار خانم ابتکار با توجه به اینکه برای علاقمندان به این ورزش محل مجازی برای ماهیگیری در نزدیکی پاییتخت وجود ندارد آیا تنها راه حفظ آبزیان ممنوع کردن ماهیگیری ورزشی است؟ که اکثر این ماهیگیران با روش بگیر و رها کن به ماهیگیری می پردازند؟
تا چه زمانی می توان با چند نفر مامور تمام ماهیگیران غیر مجاز که اکثرا ساکنان حاشیه رودخانه ها می باشند را دستگیر نمود؟ چگونه می توان با این تعداد نیروی انسانی از تور کشی های شبانه و صید با روشهای غیر انسانی جلوگیری کرد؟ آیا ماهیگیران قبل از صید نیازی به دانستن اصول و قوانین و حفظ محیط زیست آبزیان ندارند؟ آیا قوانینی به صورت مدون وجود دارد؟ آیا ماهیگیری ورزشی از ساخت سازه های بی رویه در حاشیه رودها، ورود فاضلاب خانگی و صنعتی، راه یابی گونه های غیر بومی، تورکشی های شبانه و... خطرناکتر است؟ آیا تکثیر گونه های نادر ماهیان رودخانه ها از تکثیر یوزپلنگ و گوزن زرد  ویا درنای سیبری دشوار تر است؟ آیا این ممنوعیت ها در آینده موجب افزایش تخلف همان معدود دوستداران ماهیگیری ورزشی نمی گردد؟
لذا خواهشمند است ضمن پاسخ گویی به سوالات فوق به وضعیت دوستداران این ورزش پر نشاط که می توانند بدون به وجود آوردن خللی در زنجیره حیات آبزیان، سهمی در سلامت جامعه و افزایش نشاط جمعی و ایجاد اشتغال و جذب توریست داشته باشند رسیدگی فرمائید. ضمنا در صورت نیاز نمایندگان این جمع آمادگی خود را در خصوص ارائه تجربیات و همکاری با آن سازمان محترم اعلام میدارد.

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.