امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گرم شدن جهانی کره زمین زنگ خطری برای نابودی مرجان های خلیج فارس
مرجان که در راسته جانوران شناسایی شده است؛ گونه ای گل مانند است با بازوانی گسترده (گلبرگ ها) و حفره ای در میان آن ها. معمولاً دسته جمعی زندگی نموده و غالباً نیز یک پایه آهکی از خود ترشح می نمایند. مرجان ها به دو دسته آهکی (که ایجاد آبسنگ می نماید) و غیر آهکی تقسیم می شوند. با گرم شدن هوا و افزایش دی اکسیدکربن مقداری از آن در آب اقیانوس ها حل می شود که این مسئله خود سبب کاهش اشباعیت کربنات کلسیم می¬گردد. گرم شدن جهانی کره زمین سبب افزایش گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن محلول در اقیانوس¬ها می-گردد. تغییر ناچیز در میزان co2 سبب افزایش اسیدیته آب اقانوس¬ها می¬شود. اسیدی شدن آب اقیانوس¬ها تأثیر منفی در رشد گونه¬های دریایی از جمله پلانکتون، نرم-تنان، سخت¬پوستان و مرجان¬ها دارد. مطالعات اخیر نشان می¬دهد از آنجاییکه تا سال 2050 میزان co2  افزایش چشم-گیرتری خواهد داشت، میزان اسیدیته آب بیشتر از زمان حال خواهد شد. اگر افزایش co2  نرخ فعلی خود را حفظ کند، در سال 2050 مرجان¬ها در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری بسیار نادر می¬شوند.
عمده مرجان¬های موجود در خلیج فارس از نوع آب¬سنگی است و آب¬سنگ¬هاي مرجاني از جمله  اكوسيستم¬های حساس به شمار مي¬روند. تقريباً 60 گونه مرجان در خليج فارس شناسايي شده است. اما امروزه به دلایل مختلف و به ویژه گرم شدن هوا زنگ خطری برای نابودی مرجان¬های خلیج فارس خواهد بود. بسياري از موجودات وابسته به آب¬سنگ¬هاي مرجاني، منبع غذايي اصلي ماهي¬ها، ميگو¬ها و .. هستند که این موضوع از نظر اقتصادی بسیار اهمیت می¬یابد. از سوی دیگر همین آبسنگ-های مرجانی هستند که جلوه دیگری به جزایر ایرانی خلیج فارس (از جمله جزیره¬های کیش و قشم) بخشیده است و گردشگران زیادی را برای تماشای این جانوران زیبا به جنوب کشور می¬کشاند.
حقایقی درباره مرجان ها
مرجان ها موجب شفافیت آب می¬شوند.
مرجان ها اکسیژن آب را تأمین می¬کنند.
مرجان ها فقط 1% از بستر دریاها را پوشش می¬دهند.
مرجان ها 25% از تمام حیات دریاها را در خود حفظ می کنند.
مرجان ها بیش از 80000 گونه حیاتی را در خود جای داده اند.
مرجان ها به ازای هر یک متر مربع، 47000 دلار ارزش اقتصادی دارند.
مرجان ها در علم پزشکی جهت تولید داروهای ضد سرطان و پیوند استخوان استفاده می¬شوند.
مرجان ها جزیره های کم ارتفاعی مانند کیش را در برابر خشم امواج و فرسایش محافظت می¬کنند.

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.