امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مصوبه قرق های اختصاصی جهت اجرا، ابلاغ شد


علی تیموری مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تصویب آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان قرق های اختصاصی در شورای عالی حفاظت محیط زیست و ابلاغ مصوبه آن از سوی معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست جهت اجرا، گفت: بر اساس قانون، قرق های اختصاصی دارای تعریف و ضوابط خاصی هستند.
مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست از ابلاغ مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در خصوص آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان قرق های اختصاصی توسط معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست جهت اجرا خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، علی تیموری مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تصویب آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان قرق های اختصاصی در شورای عالی حفاظت محیط زیست و ابلاغ مصوبه آن از سوی معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست جهت اجرا، گفت: بر اساس قانون، قرق های اختصاصی دارای تعریف و ضوابط خاصی هستند.

تیموری افزود: بر اساس قانون شکار و صید مصوب سال 1346 و آیین نامه اجرایی آن، قرق های اختصاصی محدوده ای از زیستگاه های طبیعی خارج از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست هستند که سازمان حفاظت محیط زیست مجوز حفاظت از حیات وحش در این محدوده ها و بهره برداری خردمندانه از آن ها را پس از اخذ موافقت مراجع ذیصلاح وزارت جهاد کشاورزی، به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار می کند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان پروانه های قرق های اختصاصی و همچنین محدوده قرق های مورد نظر باید به تایید شورای عالی حفاظت محیط زیست برسد.
تیموری ضمن یادآوری این موضوع که قانون شکار و صید مصوب سال 1346 است، گفت: به دلایل مختلف طی سنوات گذشته اقدامی در خصوص تدوین و تصویب آیین نامه حقوق و تکالیف قرق ها انجام نگرفته بود.

این مقام مسئول اظهار کرد: با توجه به ضرورت های موجود، اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید از دو سال پیش در خصوص افزایش برنامه های حفاظتی حیات وحش، همچنین استفاده از مشارکت و توانمندی جوامع بومی و محلی و ظرفیت های بخش های غیر دولتی در این زمینه، آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان قرق های اختصاصی را تدوین کرد که کلیات آن در جلسه 24 اسفند سال گذشته (1394) شورای عالی حفاظت محیط زیست تصویب و پس از تامین اصلاحات جزیی مورد نظر آن شورا، در تاریخ 22 خردادماه سالجاری جهت اجرا به معاونت محیط زیست طبیعی ابلاغ شد.
به گفته مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست این آیین نامه با استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان سازمان متبوع و سایر سازمان ها و نهادهای مسئول، اساتید دانشگاه ها، صاحب نظران حقوقی، تشکل های مردمی حامی محیط زیست و جوامع بومی و محلی، همچنین جمع بندی نظرها و پیشنهادهای ارائه شده در چند دوره نشست و کارگاه آموزشی با حضور اساتید و متخصصان خارجی و داخلی تهیه و تدوین شده است.

ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها مرجع پاسخگویی به متقاضیان قرق های اختصاصی
وی اظهار کرد: بر اساس این آیین نامه و دستورالعمل اجرایی مرتبط با آن از این پس متقاضیان قرق های اختصاصی می توانند با مراجعه به ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها نسبت به ارائه درخواست خود و طی روند قانونی مربوطه برای اخذ پروانه قرق اختصاصی اقدام نمایند.

تیموری اشاره ای هم به فعالیت برخی اشخاص حقیقی و حقوقی طی چهارسال گذشته در استان های کرمان، یزد و سمنان در زمینه قرق های اختصاصی داشت و افزود: این اشخاص با جلب مشارکت و همراهی جوامع بومی و محلی و صرف هزینه قابل توجه حفاظت، برخی از زیستگاه های طبیعی را در چارچوب محدوده های پیشنهادی برای قرق های اختصاصی تحت مدیریت قرار دادند و این امر منجر به افزایش چشم گیر حیات وحش در این محدوده ها شده است، لذا با پیشنهاد سازمان، رعایت ضوابط و پس از انجام هماهنگی های لازم، پروانه فعالیت این پنج قرق اختصاصی به زودی به متقاضیان آن ها واگذار خواهد شد.

به گفته مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست از این پنج قرق، 3 قرق در استان یزد، 1 قرق در استان کرمان و 1 قرق در استان سمنان قرار دارد.

فعالیت قرق های اختصاصی همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی است

وی هدف اصلی از ایجاد قرق های اختصاصی را توسعه برنامه های حفاظت از حیات وحش در محدوده مناطق آزاد و زیستگاه های دارای پتانسیل احیا و رشد جمعیت گونه های جانوری وحشی، توسعه گردشگری در مناطق طبیعی و بهره مندی جوامع بومی و محلی از منافع حاصله در ازای مشارکت در حفاظت دانست.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: این محدوده ها می توانند ظرفیت های جدیدی را برای رشد مطلوب جمعیت گونه های جانوری، امکان بهره برداری خردمندانه و پایدار از آن ها، همچنین توسعه طبیعت گردی و معرفی جاذبه های طبیعی کشور به گردشگران خارجی و داخلی ایجاد کنند و از این رو فعالیت قرق های اختصاصی همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی، موجب توسعه اقتصاد منطقه ای و بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع بومی و محلی به ویژه در مناطق دور دست و محروم خواهد شد.

دیدگاه‌ها  

+1 # امیرحسن وحدانیان 1395-09-04 01:28
سلام وخسته نباشید متاسفانه همون افرادی که برای قرق اختصاصی مجوز میگیرن چون خاطرشون جمعه که کسی دیگه مزاحمشون نمیشه تبدیل میشن به نابودگران محیط زیست
با تشکر
پاسخ دادن
+1 # محسن 1395-05-11 08:40
پارسالم پروانه دادند قرق تعیین کردند رفتیم پول دادیم 1000شکارچي داخل 1000متر جا مگسم واسه زدن نبود سیاست شیره مالی دیگه جواب نمیده
پاسخ دادن
+1 # مریم بهادری 1395-05-07 17:17
سلام و خسته نباشید ثبت نام اینترنتی برای اخذ پروانه هست یا نه
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.