امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شکارچیان با شرکت در مسابقات تیراندازی به رقابت سالم با یکدیگر بپردازند

ahmadi

لطفا خودتان را معرفی کنید و سوابق شغلی تان را اعلام بفرمایید؟
زمان رضا احمدی هستم 22 سال سابقه ی کار دارم و پنج سال است که رئیس اداره ی حفاظت محیط زیست بهشهر هستم.
لطفا کمی در مورد مشخصات محیط زیست و حیات وحش بهشهر برایمان بگویید و این که هم اکنون در چه وضعیتی قرار دارد؟
شهرستان بهشهر دارای بوم سازگان های متنوعی بوده از جمله در شمال شهرستان که دریای خزر واقع است و زیبایی های متنوع و تنوع زیستی خاص خود را دارا است که می توان از انواع ماهیان استخوانی، غضروفی و فوک خزری که تنها پستاندار دریای خزر می باشد، نام برد. همچنین پناهگاه حیات وحش میانکاله که دارای ارزش اکولوژیکی فراوان است. وسعت این محدوده معادل 688000 هکتار و دارای دو اکوسیستم آبی و خشکی است که علاوه بر گونه های بومی، سالانه پذیرای بیش از چندهزار قطعه انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی جهت زمستانی گذرانی است. ازسوی دیگر در قسمت جنوب شهرستان هم، منطقه تیراندازی ممنوع هزار جریب بهشهر را داریم که باتوجه به شرایط زیستگاهی، زیستگاه پستانداران بزرگ جثه و پرندگان بومی مثل قرقاول خزری می باشد.
لطفا چند نمونه از گونه های پستاندار شاخص منطقه را نام ببرید و به نظر شما کدام یک در معرض خطربیشتری هستند؟
مهم ترین پستانداران منطقه مرال (نماد تنوع زیستی مازندران)، شوکا، خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، گراز، شغال، روباه و تشی هستند که تعداد زیادی ازاین گونه ها جزو گونه های حمایت شده اند.
مهم ترین گونه های پرندگان منطقه را نام ببرید و به نظر شما کدام یک در معرض خطربیشتری هستند؟
شهرستان بهشهر خصوصا پناهگاه حیات وحش میانکاله، علاوه بر دارابودن شرایط زیستگاهی مطلوب برای انواع گیاهان، محل زیست تعداد زیادی پرندگان بومی، مهاجر آبزی و کنار آبزی است که 230 گونه را در برمی گیرد. مهمترین گونه های بومی منطقه، قرقاول خزری و دراج بوده و پرندگان مهاجر شامل انواع اردک (سرسبز، سرحنایی، تنجه، سرسفید، مرگوس بزرگ)، انواع غاز ( از جمله غاز پیشانی سفید)، انواع قو، فلامینگو، پلیکان پا خاکستری، باکلان، حواصیل سفید و خاکستری، چنگر، زنگوله بال و ... می باشد.

ادامه مطلب در فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت تابستان 1394 شماره 39

دیدگاه‌ها  

0 # ابوذر ذکایی 1395-02-04 17:49
بنده از دوستداران محیط زیست و طبیعت هستم. خیلی عالی بود
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.