امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طاعون بر فراز هفتاد قله


اینجا در هفتاد قله، دست های هولناکی در کار است که آرام و بی صدا بر شکار خود چنگ میزند و صدها حیوان بی گناه را به قعر خاموشی می کشاند. اشتباه نکنید این بارخبری از شکارکش های متخلف نیست و فاجعه ابعادی گسترده تر دارد. نامش هم لرزه به تن می اندازد:« طاعون نشخوار کنندگان کوچک»! این بیماری کشنده که به نام PPR شناخته میشود مدتی است که در بین حیوانات این ناحیه شیوع یافته و بسیاری از وحوش  منطقه را ازبین برده است! میزان تلفات وحوش دراین منطقه به همراه عکس هایی از وحوش تلف شده در رسانه ها منتشر شده که حاکی از گستردگی این بیماری دارد.
خبر شیوع این بیماری از اواخر خرداد ماه سال جاری در منطقه ی حفاظت شده هفتاد قله، واقع در استان مرکزی گزارش شده است. در طول این مدت تعدادی لاشه ی کل و بز و قوچ و میش در گوشه و کنار این منطقه حفاظت شده توسط محیط بانان کشف شده است. اما اخبار حاکی از آن است که تعداد جانوران تلف شده بسیار بیش از آمار تلفات اعلام شده ( یکصد عدد) است، چرا که آمار اعلام شده صرفا لاشه های کشف و مشاهده شده توسط اکیپهای مستقر در منطقه بوده و به طور حتم تعداد زیادی از جانوران در نقاط مختلف منطقه به خصوص صخره های صعب العبور از بین رفته و لاشه آن ها هرگز مشاهده نشده است. لازم به ذکر است که هفتاد قله در بهترین حالت صد تا هشت صد رأس کل و بز دارد و به همین خاطر آمار تلفات بسیار تکان دهنده است.
تنها دلیل شیوع و انتشار ویروس این بیماری در یک منطقه از طریق دام های اهلی است و این نکته نشان دهنده آن است که دام های اهلی مناطق نزدیک به منطقه حفاظت شده  وارد این منطقه میشوند و با کل و بزها و... آبشخور و چراگاه مشترک دارند.

ادامه مطلب در فصلنامه تابستان 1394 شماره 39

نوشتن دیدگاه

با سلام و تشکر از حسن توجه شما، لطفا با توجه به حساس بودن سیستم به نام های تکراری نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و دیدگاه خود را به صورت فارسی بنویسید.