دوماهنامه شکار و طبیعت 1396 / شماره 148
دوماهنامه شکار و طبیعت 1396 / شماره 147
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت تابستان 1396 / شماره 46
دوماهنامه شکار و طبیعت 1396 / شماره 146
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت بهار 1396 / شماره 45
دوماهنامه شکار و طبیعت 1395 / شماره 145
دوماهنامه طبیعت گردی و گردشگری 1395 / شماره 2
دوماهنامه شکار و طبیعت 1395 / شماره 144
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت / پائیز 1395
دوماهنامه طبیعت گردی و گردشگری 1395 / شماره 1
دوماهنامه شکار و طبیعت 1395 / شماره 143
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت تابستان 1395 / شماره 43
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت بهار 1395
دوماهنامه شکار و طبیعت 1395/ شماره 142
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت زمستان 1394/ شماره 41
دوماهنامه شکار و طبیعت 1394 / شماره 141
فصـلنـامـه حفاظت شکار و طبیعت پـائیــز 1394/ شـماره 40 در این شماره می خوانید: 1- صدور پروانه عادی شکار پرندگان وحشی 2- سرگذشت شیر ایرانی 3- در طبیعت چه بخوریم 4- فاصله پرش و اهمیت آن در تفنگ های گلوله زن 5- شکار قوچ 6- پلنگ، رند مخفی کار با صلابت 7- شکار گر شب گرد، روباه قرمز 8- گلشن کویر ایران، طبس 9- نایبندان، سرزمین کویری وحوش و ...
دوماهنامه شکار و طبیعت 1394/ شماره 140
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت تابستان 1394 / شماره 39
دوماهنامه شکار و طبیعت 1394 / شماره 139
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت بهار 1394 / شماره 38
دوماهنامه شکار و طبیعت 1394/ شماره 138
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت پائیز 1393 / شماره 37
دوماهنامه شکار و طبیعت 1393 / شماره 137
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت تابستان 1393 / شماره 36
دوماهنامه شکار و طبیعت 1393 / شماره 136
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت بهار 1393 / شماره 35
دوماهنامه شکار و طبیعت 1393 / شماره 135
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت زمستان 1392 / شماره 34
دوماهنامه شکار و طبیعت 1393 / شماره 134
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت پائیز 1392 / شماره 33
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت تابستان 1392 / شماره 32
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت بهار 1392 / شماره 31
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت زمستان 1391 / شماره 30
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت پائیز 1391 / شماره 29
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت تابستان 1391 / شماره 28
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت بهار 1391 / شماره 27
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت زمستان 1390 / شماره 26
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت پائیز 1390 / شماره 25
فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت تابستان 1390 / شماره 24

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

هنر زنده ماندن در طبیعت با چاقوی بقا

Primitive survival knife
یکی از ابزار لازم که هر طبیعت دوستی و شکارچی باید آن را به همراه داشته باشد، چاقوی بقاء است به همراه داشتن یک چاقوی مناسب، تضمینی برای زنده  ماندن شما در طبیعت است و همان طور که برای ادامه راه، تأمین نیازهای اولیه مثل آب، غذا، آتش و پناهگاه لازم است به همراه داشتن یک چاقوی مناسب هم لازم است از چاقوی بقا، برای کارهایی مثل:
1-حفرکردن
2- خردکردن
3- دفاع از خود
4- ساختن پناهگاه
5- درست کردن آتش
6- سلاحی برای شکار
7- چکش
8- ابزاری برای کندوکاو زمین
9- تهیه غذا●
10- آچار پیچ گوشتی
11- علامت دهی
استفاده می شود. بنابراین هر شکارچی یا کوهنورد و علاقه مند به این نوع ورزش ها باید نحوه درست استفاده از این نوع چاقوهای طبیعت گردی را بیاموزد و از انوع متنوع آن ها شناخت کافی داشته باشد. همیشه به یاد داشته باشید مهارت تنها با تمرین و تکرار حاصل میشود.
بعضی از انواع چاقوهای بقاء دارای تیغه هایی سنگین و ضخیم اند و بعضی سبک و کوچک ترند به طوریکه به راحتی در کیف هنر زنده ماندن شما جا می گیرند. بیشتر چاقوهای بقاء تیغه های ثابتی به طول 10 تا 20 سانتی متر دارند و از نمونه آن ها به ساخت، Aitor Reeve یا lile, parrish , Randall میتوان اشاره کرد.
ادامه مطلب در دوماهنامه شکار و طبیعت شماره 140 سال 1394 (لینک دانلود مجله شماره 140)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

پاهای سالم و قوی برای کوهنوردی

pahaye koohnavard
-بهتر است جوراب پشمی، کرکی یا ترکیبی از پشم و نایلون برای کوهنوردی انتخاب شود. جوراب کوه نباید زبر و یا نازک باشد، بلکه بهتر است پشمی و نرم و ضخیم باشد. جنس جوراب های نایلون، برای بهداشت پا، مناسب نیست، زیرا ممکن ات باعث بروز حساسیت گردد، به علاوه مانع عرق کردن پوست شود. مزیت  جوراب های پشمی آن است که به واسطه خاصیت چربی، رطوبت را در خود نمی گیرد و به این ترتیب خطر سرمازدگی و یخ زدگی پاها را تا اندازه زیادی از میان می برد.
- از پوشیدن جوراب های نخی خودداری کنید؛ زیرا این نوع جوراب ها  به آسانی خیس می شوند و پس از خشک شدن آن قدر سخت و سفت می گردند که پاها از از درون خود را مجروح می سازند. لازم است  پس از اجرای چندین برنامه کوهنوردی، جوراب های تان را عوض کنید و جوراب های جدید برای برنامه های بعدی تدارک ببینید.
- در برنامه های کوهنوردی خود، یک تا دوجفت جوراب در کوله پشتی داشته باشید. کوهنوردان توجه داشته باشند بهترین کفش هنگامی که جوراب های نادرست می پوشید، هیچ گونه فیده ای ندارد.
- یک فرد کوهنورد باید پوشاک پای خود را (کفش و جوراب ) با توجه به ارتفاع ، شرایط و فصل صعود در منطقه مورد نظر کوهستان، تدارک و انتخاب کند. ضروری است کوهنوردان قبل از اجرای برنامه کوهنوردی در فصل زمستان و سرما مطمئن شوند که جوراب و پوتین مناسب در مقابل برف و سرما پوشیده اند. جنس پوتین کوه، باید از نوع مرغوب باشد تا در فصل زمستان و سرما در برابر یخ زدن زود هنگام مقاومت بیشتری نماید.
- کوتاه کردن ناخن های پای خود را جدی بگیرید. ناخن های پای خود را به طور مستقیم کوتاه بچینید. به عبارت دیگر ناخن های انگشت پا را همیشه کوتاه نگه دارید، با کوتاه بودن ناخن  ها از فرو رفتن آنها در داخل گوشت پا جلوگیری می شود. چنانچه به طور اتفاقی ناخن های تان را خیلی کوتاه کردید و یا بر اثر پیشامدی ناخن پای تان شکست؛ سعی کنید لبه های ناخن را طوری صاف کنید که هیچ قسمت تیزی که بتواند پوست پا را سوراخ کند، باقی نماند.
ادامه مطلب در دوماهنامه شکار و طبیعت شماره 140 سال 1394 (لینک دانلود مجله شماره 140)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

سفرنامه ی تالاب شیرین سو استان همدان

talab hemedan
همدان خاستگاه تمدن و فرهنگ، پایتخت باستانی ایران کهن، علم و آگاهی و ادب و هنر، محل سکنای پورسینا، حلول عرفان بابا طاهر همدانی و تدوین قانون اول بشر، با جاذبه های فراوان گردشگری و ویژگی های خاص زیست محیطی.
بعد از طی حدود 300 کیلومتر  از تهران هنوز به شهر همدان مرکز استان وارد نشده بودیم. که تابلوی بزرگی در سمت راست جاده مسیر جدیدی را پیش پای ما باز می گشود. روی تابلو نوشته است کبودر آهنگ و... .
به سمت راست که می پیچید با شکل متفاوتی از اقلیم روبرو می شوید. انگار طبیعت رنگ عوض می کند. پیش چشمت دشتی زیبا با دامنه  ای وسیع و کوهستانی نه خیلی مرتفع در دور دست می بینی. جاده ی مسطح و البته قدری باریک، این دشت خیال انگیز را میشکافت و چون مارپیچی پیش می رود.
هنوز خیلی از جاده ی اصلی دور نشده بودیم که تابلو های هشدار مبنی بر ممنوعیت عکاسی به چشم میخورد. راهنما و مسئول گروه آقای سماوات تذکر داد که جاده از کنار معروف ترین پایگاه هوایی زمان جنگ یعنی پایگاه شکاری شهید نوژه همدان می گذرد. برای ما هم جالب بود که در یک سفر عکاسی و طبیعت گردی از کنار مکانی عبور می کنیم که می توانستیم امنیت و آرامش حس کنیم.
جاده خلوت و وسوسه انگیز برای سریع تر رفتن بود اما تابلو های هشدار و دوربین های کنترل سرعت این موضوع را یادآور می شد که سریع تر رفتن مساوی است با تحویل هزینه ی سفر به صندوق دولت به جای مرکز اقامتی ناربن جهت استراحت و صرف غذای لذت بخش.
بعد از یک ساعت رانندگی و طی تقریبا 100 کیلومتر و عبور از شهرستان کبودر آهنگ، به روستای شیرین سو رسیدیم.
ادامه مطلب در دوماهنامه شکار و طبیعت  شماره 140 سال 1394 ( لینک دانلود مجله شماره 140)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

«آبشارشوی» اولین اثر طبیعی ملی استان خوزستان

absgar shooy
تاریخچه ی حفاظت:
از آنجا که آبشار و غارشوی در منتهی الیه مرز استان خوزستان با لرستان قرار دارد و راه ماشین خور ندارد و از طرفی به جز عشایر، فاقد مناطق مسکونی می باشد و به جز برای افراد محلی و افراد علاقمند به طبیعت، ناشناخته بوده وهیچ گونه حفاظت و نظارتی بر منطقه صورت نمی گرفته است. ولی در سال های اخیر با احداث جادهی روستایی تا نزدیکی محدودهی یاد شده ضرورت توجه و حفاظت از این اثر کم نظیر بسیار حائز اهمیت شده است.
وسعت منطقه:
آبشارشوی و غار آن به انضمام قسمتی از رودخانه ی شوی که زیستگاه سمندر لرستانی Neurergus Kaiseri  می باشد، 500 هکتار وسعت دارد. ارتفاع از سطح دریای غار 1431 متر و ارتفاع آبشار 1390 متر می باشد، طول آبشار بیش از 70 متر و عرض آن در زمان پر آبی به 50 متر نیز می رسد.
وضعیت طبیعی منطقه پیشنهادی:
منطقه ی شوی قسمت بسیار کوچکی از دره ی شوی و حدفاصل بین دو رشته کوه سالند و کوه چریک ( انتها و ضلع شمالی کوه چریک) از سلسله کوه های زاگرس می باشد رودخانه و آبشار دایمی شوی در مرکز محدوده ی انتخابی قرار دارد و زیستگاه اصلی گونه ی سمندر لرستانی است غارشوی  نیز در دیوارهی کوه چریک با فاصله ی حدود 200 متر از آبشار قرار دارد. این منطقه دارای آب وهوای مشابه زاگرس و نسبتا معتدل بوده و بارندگی آن بر اساس نزدیک ترین ایستگاه هواشناسی حدود 450 میلی متر است؛ بارندگی در محدوده ی انتخابی به صورت باران و در ارتفاعات اغلب به صورت برف است. زمستان های سرد و تابستان معتدل دارد این منطقه تا رودخانه ی دز حدود 20 کیلومتر فاصله دارد و نزدیک ترین منطقه ی حفاظت شده به آن پناهگاه حیات وحش و منطقه ی حفاظت شده ی دز در فاصله حدود 120 کیلومتری آن  است.
پوشش گیاهی: ...
حیات وحش: ...
وضعیت مرزبندی منطقه: ...
فعالیت های انسانی و تعارضات: ...
امکانات و تجهیزات مورد نیاز جهت حفاظت از منطقه: ...
نظرات مسئولین و مردم محلی: ...
وضعیت زیستگاه در ارتباط با زیستگاه های پیرامونی: ...
عوامل بازدارنده و راهکارهای عملی حذف آن: ...
مالکیت اراضی محدوده: ...
حدود پیشنهادی منطقه: ...
موقعیت جغرافیایی: ...
ادامه مطلب در دوماهنامه شکار و طبیعت سال 1394 شماره 140 (لینک دانلود مجله شماره 140)